Co je modré světlo a jak na něj?
Modré světlo je přírodní složka úplně běžného denního světla, které nám poskytuje Slunce. A při tom nezáleží, jestli je jasno nebo zataženo. Je prostě všudypřítomné. Přesto bychom mu měli věnovat pozornost, o to více dnes, kdy školní děti na distanční výuce tráví před obrazovkami počítačů a telefonů mnoho hodin denně. U modrého světla platí, že v rozumné míře prospívá, ale všeho moc škodí.
Chytrý organismus
Modré světlo totiž také vyzařují všemožná zařízení s obrazovkou a zdroje LED světla – pouliční osvětlení, LED žárovky, displeje televizorů, monitory počítačů, displeje tabletů a mobilních telefonů. Od přírody je náš lidský organismus nastavený tak, aby tato složka světla v našem těle potlačovala vytváření látky jménem melatonin, což je hormon spánku. Ten umí naše tělo i mozek uspat a spustit ozdravný proces čištění těla. Když tedy nastane venku tma, během hodiny se v těle vytvoří spousta melatoninu a nám se postupně chce spát.
Do postele raději s knihou
Již tušíte, že na modré světlo bychom si měli dávat pozor především večer. Koukání do obrazovek před spaním blokuje vytváření onoho spánkového hormonu v těle a zhoršuje kvalitu spánku. Tělo a mozek sice usnou únavou a fyzickým vyčerpáním, ale spánkový rytmus je narušený. Výsledkem je únava, stres a podrážděnost. Také pro naše oči není dlouhodobé vnímání modrého světla zdravé. Zvyšuje totiž jejich aktivitu a nás pak může bolet hlava, trápit suché oči a nebo mít kvůli jejich únavě rozmazané vidění.
Oči neumí modré světlo blokovat
Bez ochrany očí zasáhne naší sítnici 100 % modrého světla. Je tak dobré hlídat si dobu strávenou u počítače, televize nebo s mobilem v ruce a ideálně se zdrojům modrého světla vyhnout 2 až 3 hodiny před spaním. Pokud máte často unavené oči, za monitorem trávíte velkou část dne, nebo si prostě chcete ještě večer v posteli brouzdat na telefonu, je dobré si pořídit brýle nebo kontaktní čočky, které modré světlo blokují.