Děti, čtěte - desatero
Čtení má na člověka blahodárný vliv – rozvíjí slovní zásobu, vyjadřovací schopnosti, představivost i dlouhodobou paměť. Při čtení se navíc skvěle relaxuje. Najděme společně přirozenou cestu, jak děti naučit milovat knížky. Nechte se inspirovat zářijovým Skibi desaterem a citátem, který napsal Jiří Žáček:
,,Chcete zmoudřet? Můj ty světe – otevřete knížku a čtěte!"
1. Kdy začít
Na čtení není nikdy příliš brzy. Předčítat můžete už nemluvněti, společně si ukazovat obrázky nebo se dotýkat textilních knih, stimulovat dětský hmat a rozvíjet jeho smysly. Zároveň však se začátkem čtení není nikdy pozdě. Máte-li doma dítě, které už se ve škole číst naučilo, ale doma si samo knížku neotevře, pokračujte dál ve čtení našeho desatera a dozvíte se, jak na to!
-
- uni
Barevná textilní knížka z prostředí farmy vypráví prostřednictvím obrázků každodenní příběhy zvířátek a farmářů. Děti od 6 měsíců si tak rozvíjí představivost i jemnou motoriku.
-
- uni
Utěšitel dětí koloušek Stella čeká na pomazlení a těší se na péči o svého budoucího malého majitele. Bude hlídat miminko, dokud neusne, protože když přijde tma, ilustrace na obalu knížky se rozsvítí.
-
- uni
Album na fotografie nejbližších lidí z rodiny jako knížka pro děti od 9 měsíců s jelínkem Stellou. Tak budou mít děti všechny své blízké stále u sebe a na dosah ruky.
-
- uni
Malý králíček pomáhá svým kamarádům s čištěním zoubků. Roztomilá látková kniha seznamuje děti s péčí o chrup a v budoucnu jim usnadní osvojení správného návyku.Dítě se bude těšit, až se mu další zoubky prořežou a budou se moci čistit tak dobře, jak je čistí králíček zubař krokodýlovi, pejskovi i lvíčkovi.
2. Čtení hrou
Jednou z nádherných a výborně fungujících technik, které podporují rozvoj čtenářských dovedností, je hra pro dva a více hráčů. Jeden listuje ilustrovanou knihou a vybírá kresbu, o které si myslí, že by druhého zaujala. Vysvětluje proč jí vybral, a pak se zeptá, jestli má pravdu. Tato aktivita vás oba s dítětem spontánně vede k práci s knihou – nemusíte si z ní hned číst, stačí si ji prohlížet, uvažovat, zdůvodňovat. Nezapomeňte si role pravidelně střídat, slibujeme vám, že se pobavíte i dojmete tím, co vaše děti pro vás vyberou.
3. Čtení dětem nahlas
Řada rodičů by ráda přesně věděla, do jakého věku je správné číst dětem nahlas. Nejnovější poznatky neurovědy však ukazují, že mnoho dětí a teenagerů je schopno prožít vlastní skutečný čtenářský zážitek až okolo třinácti, čtrnácti let. Buďme proto trpěliví a věnujme svým dětem čas i péči, čtěme si s nimi nahlas, i když ony už to dávno umí.
4. Jak to bude dál?
S předškolními dětmi i se školáky při společném čtení nahlas si pak můžeme zahrát další hru. Po předčtení odstavce, stránky, kapitoly se dítěte zeptejte: Jak to bude dál? Co si myslí? Co očekává? Co tuší? Ještě nezná odpověď? Nic se neděje, zkuste příběh dovymyslet spolu nebo dát na výběr z více možností pokračování. Abstraktní myšlení se u každého dítěte rozvíjí jinak a chce čas.
5. Pravidelné čtení před spaním
Pravidelné čtení má pro děti mnoho výhod. Jednou z nejdůležitějších je podpora jazykového rozvoje a rozšiřování slovní zásoby. Lehnout si každý večer s dítětem do postýlky a otevřít jeho oblíbenou knížku má své kouzlo. Kromě toho má čtení před spaním uklidňující efekt – pomáhá dětem uvolnit se a připravit se na klidný spánek, což zlepšuje jejich spánkový režim. Tento čas strávený s rodiči navíc posiluje vzájemný vztah a přináší pocit bezpečí a pohody.
-
- uni
Kolem nás je tolik věcí, které stojí za objevení. A taky tolik otázek.
-
- uni
Pětici krátkých legend o Faustově domě dětem vypráví Petr Stančík, a to způsobem, v němž se snoubí zábava s poučením.
-
- uni
Už jste někdy zničehonic potkali na silnici malého hrocha? A poznali byste, že to je hroch? Nespletli byste si ho s malým divočákem?
-
- uni
Po poli běží zajíc. Na hladině se zrcadlí stromy. Hladová housenka okusuje list. I tohle je matematika. Nevěříte? Tak alou ven na hodinu lesní matiky!
-
- uni
Proplujte Zlatou bránou a najdete město kopců, lanovek a vyhlídek, město dlouhy?ch mostů a strání pokryty?ch zlatem.
-
- uni
V kuchyni na stole leží krásné jablko. Je to opravdu jablko? ptá se malý kluk, když přijde domů. Nemohlo by to být něco jiného? A co to asi bude? Proč jsou některé věci jiné uvnitř a jiné venku? Co by se stalo se mnou, s maminkou, se světem, kdyby jablko nebylo jablko?
-
- uni
Zahradníci ve městě je příběh o kamarádech, kteří si uprostřed města vytvoří zahrádku.
-
- uni
Zamilujte si znovu klasický pohádkový příběh! Oblíbené prostorové leporelo od významného českého výtvarníka.
7. Čti, co chceš
Častou otázkou rodičů směrem k učitelům, dětským psychologům či logopedům je, co by děti měly číst, aby četly. Odpověď na to je ta nejširší možná – děti, čtěte, co chcete. Nechte vaše dítě číst opakovaně oblíbenou knihu. Druhý, třetí, desátý díl populární série. Nechte je číst komiks Simpsonovi. Opravdu, letitá zkušenost ukazuje, že každý čtenář v určitou chvíli zatouží po kvalitnější literatuře. Nezesměšňujme proto dětskou volbu, když je baví.
8. Až na Měsíc a zpátky
Co byste řekli na to, kdybychom vám ke společnému čtení doporučili časopis. Ten s podtitulem Pro děti chytrých rodičů se jmenuje Raketa a každé jeho číslo je věnováno tématu, jako je cestování, divadlo, jídlo nebo vesmír. A vždy uvnitř najdete rozhovory, úkoly, příběhy, zábavně naučné příspěvky, stolní hru nebo vystřihovánku a taky recept. Na Raketě mají o zábavu všichni postaráno!
-
- uni
Jak komunikujeme s mimozemskými civilizacemi a jaká je historie UFO? Navštívíme ufonskou školku, naučíme se klingonsky a budeme kreslit originálního mimozemšťana podle hodu kostkou.
-
- Náš tip
- uni
Proč jablka plavou a jsou zdravá, jakou roli hrají v pohádkách a mýtech a co symbolizují na dlaních králů. Zahrajte si stolní hru o jablko s fyzikem Newtonem a podnikněte závod po jablečné dráze.
-
- uni
Jarní číslo Rakety s podtitulem Botanika se věnuje klíčení, bujení, roztodivným rostlinám a všemu zelenému.
-
- uni
Poleť s Raketou do Austrálie a na Nový Zéland a plav se po jižních mořích! Co má klokan v kapse, jak se skládá ptakopysk a proč jsou maoři potetovaní? To a mnohem víc se dozvíš v nové Raketě 23!
9. Těžká témata
K rozvoji dítěte patří i náročnější témata jako jsou emoce, smrt či válka. Na některá z nich se děti samy ptají, jiná bychom si naopak my rodiče přáli, aby děti dobře zvládaly. Máte s dětmi rádi film V hlavě 1 či 2? Pak určitě sáhněte po laskavé obrázkové knížce Co dělají pocity? Autorka Tina Oziewiczová v ní z pocitů stvořila zvláštní bytůstky; radost skáče na trampolíně, trpělivost pěstuje růže a smutek se choulí v dece, aby je tak neobvyklým způsobem více přiblížila dětem. Emoce v knize nejsou ani hodnoceny, ani nijak klasifikovány, prostě jen jsou a jednají. Tak jako v každém z nás!
10. Zažij knížku
To jsou čtecí dílny, které pořádáme ve Vindyšově továrně v Radotíně a na které vás srdečně zveme. Autoři knih se pravidelně potkávají s dětmi, aby jim představili svá díla. Spisovatelé a ilustrátoři nejen čtou z knih, ale také vedou pro děti výtvarné dílny. Společně posloucháme příběhy a tvoříme - s Terezou Říčanovou, Davidem Böhmem nebo Anetou Františkou Holasovou. Spojme dětem čtení s krásným osobním zážitkem. Ukažme jim, že za každou knížkou stojí její skutečný autor. Přijďte k nám náhlednou pod pokličku světa dětské literatury.