Děti, čtěte - desatero

Čtení má na člověka blahodárný vliv – rozvíjí slovní zásobu, vyjadřovací schopnosti, představivost i dlouhodobou paměť. Při čtení se navíc skvěle relaxuje. Najděme společně přirozenou cestu, jak děti naučit milovat knížky. Nechte se inspirovat zářijovým Skibi desaterem a citátem, který napsal Jiří Žáček:

,,Chcete zmoudřet? Můj ty světe – otevřete knížku a čtěte!"

1. Kdy začít

Na čtení není nikdy příliš brzy. Předčítat můžete už nemluvněti, společně si ukazovat obrázky nebo se dotýkat textilních knih, stimulovat dětský hmat a rozvíjet jeho smysly. Zároveň však se začátkem čtení není nikdy pozdě. Máte-li doma dítě, které už se ve škole číst naučilo, ale doma si samo knížku neotevře, pokračujte dál ve čtení našeho desatera a dozvíte se, jak na to!

2. Čtení hrou

Jednou z nádherných a výborně fungujících technik, které podporují rozvoj čtenářských dovedností, je hra pro dva a více hráčů. Jeden listuje ilustrovanou knihou a vybírá kresbu, o které si myslí, že by druhého zaujala. Vysvětluje proč jí vybral, a pak se zeptá, jestli má pravdu. Tato aktivita vás oba s dítětem spontánně vede k práci s knihou – nemusíte si z ní hned číst, stačí si ji prohlížet, uvažovat, zdůvodňovat. Nezapomeňte si role pravidelně střídat, slibujeme vám, že se pobavíte i dojmete tím, co vaše děti pro vás vyberou.

3. Čtení dětem nahlas

Řada rodičů by ráda přesně věděla, do jakého věku je správné číst dětem nahlas. Nejnovější poznatky neurovědy však ukazují, že mnoho dětí a teenagerů je schopno prožít vlastní skutečný čtenářský zážitek až okolo třinácti, čtrnácti let. Buďme proto trpěliví a věnujme svým dětem čas i péči, čtěme si s nimi nahlas, i když ony už to dávno umí.

 

 

4. Jak to bude dál?

S předškolními dětmi i se školáky při společném čtení nahlas si pak můžeme zahrát další hru. Po předčtení odstavce, stránky, kapitoly se dítěte zeptejte: Jak to bude dál? Co si myslí? Co očekává? Co tuší? Ještě nezná odpověď? Nic se neděje, zkuste příběh dovymyslet spolu nebo dát na výběr z více možností pokračování. Abstraktní myšlení se u každého dítěte rozvíjí jinak a chce čas. 

5. Pravidelné čtení před spaním

Pravidelné čtení má pro děti mnoho výhod. Jednou z nejdůležitějších je podpora jazykového rozvoje a rozšiřování slovní zásoby. Lehnout si každý večer s dítětem do postýlky a otevřít jeho oblíbenou knížku má své kouzlo. Kromě toho má čtení před spaním uklidňující efekt – pomáhá dětem uvolnit se a připravit se na klidný spánek, což zlepšuje jejich spánkový režim. Tento čas strávený s rodiči navíc posiluje vzájemný vztah a přináší pocit bezpečí a pohody.

6. Vidím tě, mami a tati

Další z cest, jak přivést naše děti ke čtení, je být jim příkladem a sami si číst. Aby naše děti viděly, že my máme čtení knih skutečně rádi – že čtení obohacuje náš svět a stejně tak může obohatit ten jejich.

7. Čti, co chceš

Častou otázkou rodičů směrem k učitelům, dětským psychologům či logopedům je, co by děti měly číst, aby četly. Odpověď na to je ta nejširší možná – děti, čtěte, co chcete. Nechte vaše dítě číst opakovaně oblíbenou knihu. Druhý, třetí, desátý díl populární série. Nechte je číst komiks Simpsonovi. Opravdu, letitá zkušenost ukazuje, že každý čtenář v určitou chvíli zatouží po kvalitnější literatuře. Nezesměšňujme proto dětskou volbu, když je baví.

 

 

8. Až na Měsíc a zpátky

Co byste řekli na to, kdybychom vám ke společnému čtení doporučili časopis. Ten s podtitulem Pro děti chytrých rodičů se jmenuje Raketa a každé jeho číslo je věnováno tématu, jako je cestování, divadlo, jídlo nebo vesmír. A vždy uvnitř najdete rozhovory, úkoly, příběhy, zábavně naučné příspěvky, stolní hru nebo vystřihovánku a taky recept. Na Raketě mají o zábavu všichni postaráno! 

9. Těžká témata

K rozvoji dítěte patří i náročnější témata jako jsou emoce, smrt či válka. Na některá z nich se děti samy ptají, jiná bychom si naopak my rodiče přáli, aby děti dobře zvládaly. Máte s dětmi rádi film V hlavě 1 či 2? Pak určitě sáhněte po laskavé obrázkové knížce Co dělají pocity? Autorka Tina Oziewiczová v ní z pocitů stvořila zvláštní bytůstky; radost skáče na trampolíně, trpělivost pěstuje růže a smutek se choulí v dece, aby je tak neobvyklým způsobem více přiblížila dětem. Emoce v knize nejsou ani hodnoceny, ani nijak klasifikovány, prostě jen jsou a jednají. Tak jako v každém z nás!

10. Zažij knížku

To jsou čtecí dílny, které pořádáme ve Vindyšově továrně v Radotíně a na které vás srdečně zveme. Autoři knih se pravidelně potkávají s dětmi, aby jim představili svá díla. Spisovatelé a ilustrátoři nejen čtou z knih, ale také vedou pro děti výtvarné dílny. Společně posloucháme příběhy a tvoříme - s Terezou Říčanovou, Davidem Böhmem nebo Anetou Františkou Holasovou. Spojme dětem čtení s krásným osobním zážitkem. Ukažme jim, že za každou knížkou stojí její skutečný autor. Přijďte k nám náhlednou pod pokličku světa dětské literatury.

Co se děje ve Skibi

Skibi pohádky – do uší i do duší

Skibi pohádky – do uší i do duší

Medvídek Skibi a jeho kamarádi jsou dobrodružná parta a mají tolik, co vyprávět!

Můj soused Maison Ghibli

Můj soused Maison Ghibli

„A má táááááááákhle velikánskou pusu,“ popisuje holčička Mei tatínkovi svého nového tajného přítele – obrovského chlupáče…

Na běžkách s dětmi I.díl vybíráme dětské běžky

Na běžkách s dětmi I.díl vybíráme dětské běžky

Běh na lyžích je krásný sport. Skibi pro vás připravil seriál o tom, jak s běžeckým lyžováním u dětí začít.