Basic informations
| Category | Bikes 14 - children 3-5 years old |
|---|---|
| Determination | children's |
| Brand | Early Rider |
| Catalog number | BR14-SG-3-IC |
Technical parameters
| Gender | boys', girls' |
|---|---|
| Child's age | 2-4, 3-5 |
| Color | green |
| Frame color | green |
| Wheel size | uni |
| Wheel diameter | 14 |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Belter |
| Advanced state of rider | Recreational |
| Frame material | aluminum |
| Brakes | v-brakes / cantilever |
| Speeds/Gears | singlespeed |
| Weight | 5,4 kg |
| Handlebar width | 440 mm |
| Saddle height | 390-490 mm |
| Frame | HAND BRUSHED AL6061, FORGED DROP OUTS |
| Weight | 5,4 kg |
| Fork | HAND BRUSHED AL6061, FORGED DROP OUTS |
| Front hub | CNC'D AL6061, SEALED CARTRIDGE BEARING |
| Rear hub | CNC'D AL6061, 4 SEALED BEARING CASSETTE FREE HUB |
| Rims | 14 x 20H, DOUBLE WALLED AL6061 |
| Front tyre casing | KENDA APTOR 14 x 1.75", 30TPI WB |
| Back tyre casing | KENDA APTOR 14 x 1.75", 30TPI WB |
| Cranks | CRUX CNC'D AL6061, 80MM |
| Chainring | CNC'D AL6061, 30T, AL6061 AXLE, DUAL GUARD |
| Center | CRUX EXTERNAL CUP, SEALED CARTRIDGE BEARING |
| Cartridge | CNC"D AL7075, 18T, DUAL GUARD |
| Chain | belt EARLY RIDER 770MM x 10.0P x 8MM WIDTH |
| Front brake | TEKTRO 837AL, 102MM ARMS |
| Rear brake | TEKTRO 837AL, 102MM ARMS |
| Handlebars | 440MM DOUBLE BUTTED AL6061, 25MM RISE, 19MM GRIP AREA |
| Flu | ER 19MM SOFT TOUCH MUSHROOM 100MM |
| Stem | RITCHEY OS FORGED AL6061, 35MM REACH |
| Seat | ER WING COMBO BLACK |
| Seat post | AL6061, 25.4MM x 150MM |
| Pedals | RESIN PLATFORM, SEALED CARTRIDGE BEARING |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
Early Rider bikes have long been among the world's top in the children's bike category. The Belter model range, awarded the prestigious Eurobike Gold Award in 2015, is built on a combination of extremely low weight, thoughtful child-specific geometry, and a maintenance-free belt drive.
The Early Rider Belter 14 children's bike is the clear choice for children aged 3–5 years who are just starting with cycling and want to ride confidently on asphalt, gravel, grass, and light terrain. The newly designed geometry provides increased stability, more confident handling, and maximum control on every ride.
Lightweight aluminum frame with modern geometry:
The frame made of high-quality aluminum is light, strong, and weather-resistant. The short rear triangle improves maneuverability, the comfortable head tube angle helps to safely overcome bumps, and the carefully chosen handlebar position supports comfort and efficient pedaling.
Maintenance-free carbon belt:
Instead of a classic chain, the Belter 14 uses a carbon belt drive. It is quiet, clean, requires no lubrication, and has a lifespan of up to 20,000 km. Thanks to aluminum sprockets and a high-quality hyperglide rear hub, the bike is always ready to go.
Child ergonomics and safe control:
Optimized ergonomics prevent rapid fatigue of legs and hands. Reduced grip diameter, anatomically shaped saddle, and correctly chosen gears ensure comfort and full control.
Small levers, big braking power:
The bike is equipped with Tektro V-brakes for children with ultra-easy-to-reach levers and smooth operation. Braking is smooth, sensitive, and easily manageable even for small hands.
Top-quality wheels and tires:
Sealed bearings, aluminum rims, and cassette hubs reduce friction and increase durability. Kenda Aptor 1.75" tires provide better stability, grip, and comfort than standard narrower children's tires.
Main advantages and parameters:
- ultra-light aluminum frame
- maintenance-free belt drive
- improved child geometry for stability and control
- Tektro V-brakes with child-friendly levers
- Kenda Aptor 1.75" tires
- weight: 5.4 kg without pedals
- Minimum inner leg length: 37 cm
- recommended age: 3–5 years
- wheel size: 14"
About brand Early Rider
Early Rider is a family-run English company specialising in lightweight children's bikes and balance bikes. What started in a garage at home is now one of the most progressive companies in the children's cycling industry.







































































































