Basic informations
| Category | Bikes 16 - children 5-6 years old |
|---|---|
| Determination | children's |
| Brand | Early Rider |
| Catalog number | BR16-BR-2-IC |
Technical parameters
| Gender | boys', girls' |
|---|---|
| Child's age | 4-6 |
| Color | silver |
| Frame color | silver |
| Wheel size | uni |
| Wheel diameter | 16 |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Belter |
| Advanced state of rider | Recreational |
| Frame material | aluminum |
| Brakes | v-brakes / cantilever |
| Speeds/Gears | singlespeed |
| Weight | 5,7 kg |
| Handlebar width | 500 mm |
| Saddle height | 480-570 mm |
| Frame | HAND BRUSHED AL6061, FORGED DROP OUTS |
| Weight | 5,7 kg |
| Fork | HAND BRUSHED AL6061, FORGED DROP OUTS |
| Front hub | CNC'D AL6061, CARTRIDGE BEARING |
| Rear hub | FOUR-BEARING CASSETTE FREE HUB, CNC'D AL6061 |
| Rims | 16 x 20H, DOUBLE WALLED AL6061 |
| Front tyre casing | SCWHALBE BILLY BONKERS 16x2.0 60TPI WB |
| Back tyre casing | SCWHALBE BILLY BONKERS 16x2.0 60TPI WB |
| Cranks | CRUX CNC'D AL6061, 90MM |
| Chainring | CNC'D AL6061, 46T, AL6061 AXLE |
| Center | CRUX EXTERNAL CUP, SEALED CARTRIDGE BEARING |
| Cartridge | CNC"D AL7075, 18T |
| Chain | belt EARLY RIDER 830MM x 10.0P x 8MM WIDTH |
| Front brake | TEKTRO 837AL, 102MM ARMS |
| Rear brake | TEKTRO 837AL, 102MM ARMS |
| Handlebars | 500mm DOUBLE BUTTED AL6061, 25MM RISE, 19MM GRIP AREA |
| Flu | ER 19MM SOFT TOUCH MUSHROOM 100MM |
| Stem | FORGED AL6061, 35MM REACH |
| Seat | ER WING COMBO BLACK |
| Seat post | AL6061, 25.4MM x 195MM |
| Pedals | RESIN PLATFORM, STUDDED, CARTRIDGE BEARING |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
Early Rider bikes have long been among the world's top in the children's bike category. The Belter model range, awarded the prestigious Eurobike Gold Award, is built on low weight, precise craftsmanship, and technologies that make riding easier and safer for children.
The Early Rider Belter 16 children's bike is designed for young cyclists who want to ride confidently, comfortably, and with minimal maintenance. A lightweight aluminum frame, maintenance-free belt drive, and quality components ensure a reliable and fun experience on every ride.
Frame and fork:
The bike is built on an aluminum frame complemented by a rigid aluminum fork. The construction is durable and very light at the same time.
Maintenance-free belt drive:
Instead of a classic chain, an Early Rider belt is used, which is quiet, clean thanks to the double protective cover, and does not require lubrication.
Children's ergonomics and control:
Aluminum handlebars with a width of 500 mm along with a slight rise provide a secure grip. The Early Rider Mushroom grips are adapted for small children's hands.
Brakes adapted for children:
Tektro 837AL brakes with JL350 levers ensure safe stopping, offering light operation and optimal parameters for children's finger reach.
Wheels and tires:
The wheels are equipped with CNC machined hubs with sealed bearings at the front and a four-bearing freewheel at the rear. Double-walled rims and Schwalbe Billy Bonkers tires ensure stability and comfort.
Main technical parameters and equipment:
- Lightweight aluminum frame
- Belt drive
- Optimized geometry and components
- Smooth operation of V-brakes for easy braking, smaller brake lever
- Weight 5.7 kg
- Minimum inseam length: 41 cm
- Recommended age: 4-6 years
- Wheel size: 16"
About brand Early Rider
Early Rider is a family-run English company specialising in lightweight children's bikes and balance bikes. What started in a garage at home is now one of the most progressive companies in the children's cycling industry.








































































































