Basic informations
| Category | Bikes 24 - children 9-12 years old |
|---|---|
| Determination | children's |
| Brand | Early Rider |
| Catalog number | CH24-BR-1-IC |
Technical parameters
| Gender | boys', girls' |
|---|---|
| Child's age | 8-11 |
| Color | silver |
| Frame color | silver |
| Wheel size | uni |
| Wheel diameter | 24 |
| Construction | Hardtail |
| Season | 2026 |
| Model series | Seeker |
| Advanced state of rider | Recreational |
| Frame material | aluminum |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x10 |
| Weight | 11,5 kg |
| Handlebar width | 660mm |
| Saddle height | 720-870 mm |
| Frame | HAND BRUSHED AL6061, FORGED SLIDING DROP OUTS |
| Weight | 11,5 kg |
| Fork | RST F1RST 100MM TRAVEL AIR SUSPENSION FORK |
| Front hub | CNC'D 6 BOLT DISC, AL6061, QR SKEWER |
| Rear hub | FOUR-BEARING CASSETTE FREEHUB, CNC'D AL6061 |
| Rims | 20 X 28H, DOUBLE WALLED TUBELESS COMPATIBLE |
| Front tyre casing | SCHWALBE SMART SAM 24x2.35", 67TPI WB |
| Back tyre casing | SCHWALBE SMART SAM 24x2.35", 67TPI WB |
| Cranks | SAMOX 127MM DIRECT MOUNT, NARROW Q FACTOR |
| Chainring | DIRECT MOUNT, NARROW WIDE 30T |
| Center | SAMOX 24MM EXTERNAL CUP |
| Derailleur | SHIMANO DEORE 10-SPEED MECH |
| Cartridge | SHIMANO 10-SPEED 11-43T LINKGLIDE |
| Chain | KMC eGLIDE EPT |
| Front brake | TEKTRO HYDRAULIC DISC, 160 ROTORS |
| Rear brake | TEKTRO HYDRAULIC DISC, 160 ROTORS |
| Handlebars | 660MM DOUBLE BUTTED AL6061, 25MM RISE |
| Flu | ER LOCK ON KRATON 92MM |
| Stem | FORGED AL6061, 35MM REACH |
| Seat | ER WING 2, RAILED |
| Seat post | QR, 31.8MM |
| Pedals | ER CNC'D AL6061, PLATFORM, STUDDED, CARTRIDGE BEARING |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
The Early Rider brand is among the absolute top in the segment of children's and junior bikes. The Charger series represents the best that Early Rider offers for young riders with ambitions – maximum emphasis on performance, low weight, racing geometry, and components that can withstand even really tough handling.
The Early Rider Charger 24 children's bike is the ideal choice for children aged 8–11 who want to fully engage in trails, dirt jumps, and technical descents. It is a full-fledged 24" hardtail with a suspension air fork, race geometry, and components that will not shy away from even the most demanding conditions.
Powerful aluminum frame with progressive geometry:
The frame, made of hand-ground aluminium with forged sliding dropouts, is precisely designed to handle large impacts while remaining lightweight. Progressive geometry ensures stability at high speeds, confidence on steep descents, and playful handling on technical sections. The frame can easily accommodate tires up to 2.6".
Air suspension fork:
The Seeker X24 is equipped with an RST F1RST air suspension fork with 100 mm travel and a thru-axle. The fork offers adjustable pressure, compression, and rebound, allowing for precise adaptation to the child's weight and terrain.
Shimano Deore 1x10:
The Shimano Deore 1x10 single-chainring system with an 11-43T cassette provides a wide range of gears for climbs and fast sections. The narrow-wide chainring, along with the Shadow+ rear derailleur, minimizes chain drops even during hard impacts.
Hydraulic disc brakes:
Confident and responsive braking is provided by Tektro hydraulic disc brakes with 160mm rotors. Tektro Short Reach brake levers feature a light, adjustable action designed for smaller hands.
Wheels ready for demanding trails:
24" double-wall rims, compatible with tubeless use, are fitted with sealed bearing hubs and thru-axles. Schwalbe Smart Sam tires offer excellent grip, stability, and confidence on dirt, rocks, and roots.
Main advantages:
- race-tuned aluminum frame with progressive geometry
- RST F1RST air fork with 100 mm travel
- single-chainring system Shimano Deore 1×10 with an 11–43T cassette
- Tektro hydraulic disc brakes with 160mm rotors
- solid axles and sealed bearings
- Schwalbe Smart Sam 2.35" tires
Technical specifications:
- minimum inseam length: 54 cm
- wheel size: 24"
- weight: 11.5 kg (without pedals)
- recommended age: 8–11 years
About brand Early Rider
Early Rider is a family-run English company specialising in lightweight children's bikes and balance bikes. What started in a garage at home is now one of the most progressive companies in the children's cycling industry.







































































































