Basic informations
| Category | Bikes 16 - children 5-6 years old |
|---|---|
| Determination | children's |
| Brand | Early Rider |
| Catalog number | SR16-SG-3-IC |
Technical parameters
| Gender | boys', girls' |
|---|---|
| Child's age | 4-6 |
| Color | green |
| Frame color | green |
| Wheel size | uni |
| Wheel diameter | 16 |
| Construction | Without suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Seeker |
| Advanced state of rider | Recreational |
| Frame material | aluminum |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | singlespeed |
| Weight | 6,3 kg |
| Handlebar width | 500 mm |
| Saddle height | 480-570 mm |
| Frame | HAND BRUSHED AL6061, FORGED SLIDING DROP OUTS |
| Weight | 6,3 kg |
| Fork | HAND BRUSHED AL6061, FORGED DROP OUTS |
| Front hub | CNC'D AL6061, CARTRIDGE BEARING |
| Rear hub | FOUR-BEARING CASSETTE FREE HUB, CNC'D AL6061 |
| Rims | 16 x 24H, DOUBLE WALLED AL6061 |
| Front tyre casing | KENDA BOOSTER 16x2.25", 30TPI WB |
| Back tyre casing | KENDA BOOSTER 16x2.25", 30TPI WB |
| Cranks | CRUX CNC'D AL6061, 90MM |
| Chainring | CNC'D AL6061, 26T |
| Center | CRUX EXTERNAL CUP, SEALED CARTRIDGE BEARING |
| Cartridge | CNC'D AL7075, 15T |
| Chain | KMC X9 |
| Front brake | CRUX HYDRAULIC DISC BRAKE WITH 140MM ROTORS |
| Rear brake | CRUX HYDRAULIC DISC BRAKE WITH 140MM ROTORS |
| Handlebars | 500MM DOUBLE BUTTED AL6061, 25MM RISE |
| Flu | ER 19MM SOFT TOUCH MUSHROOM 100MM |
| Stem | FORGED AL6061, 35MM REACH |
| Seat | BLACK WING COMBO |
| Seat post | AL6061, 25.4MM x 195MM |
| Pedals | RESIN PLATFORM, STUDDED, CARTRIDGE BEARING |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
Early Rider bikes have long been among the world's top in the children's bike category. The Seeker model range is designed for young riders who want to explore the world beyond asphalt – on paths, in the forest, and on trails. Emphasis is placed on low weight, modern MTB geometry, and components that give children confidence, control, and room for natural progression.
The Early Rider Seeker 16 children's bike is the ideal choice for children aged 4-6 who want to ride not only in the city but also in light to moderately challenging terrain. It is a true small mountain bike that helps to naturally develop riding technique, pedaling, and bike control on the trail.
Frame and fork:
The frame and fork are made of hand-brushed aluminum. The construction with forged dropouts and sliding rear dropouts ensures high strength and long durability. The modified MTB geometry with a lower bottom bracket, shorter rear triangle, and slacker head angle provides stability, confidence on descents, and easy maneuverability. The low frame height in the crotch area facilitates mounting and safe stopping.
Simple and effective drivetrain:
Seeker 16 uses a single-speed chain drive with an optimized gear ratio. Short CRUX cranks, 90 mm long, combined with a 26T chainring, promote smooth pedaling, reduce leg fatigue, and allow children to focus fully on riding.
Children's ergonomics and control:
Handlebars 500 mm wide with a 25mm rise provide a stable and natural riding position. ER Soft Touch Mushroom grips with a smaller diameter are specially designed for children's hands and increase grip confidence. All contact points of the bike are adapted to children's anatomy.
Hydraulic disc brakes:
Safe stopping is ensured by CRUX hydraulic disc brakes with 140mm rotors. CRUX Hydraulic Short Reach brake levers have a light, adjustable action and are easy for small hands to operate.
Wheels and tires:
Double-walled aluminum rims are fitted with high-quality hubs with sealed bearings and solid axles. Kenda Booster tires provide excellent traction, stability, and comfort when riding on trails and unpaved surfaces.
Main advantages and parameters:
- ultra-light aluminum frame
- modern MTB geometry adapted for children
- single-speed chain drive with optimized gearing
- CRUX hydraulic disc brakes with 140mm rotors
- short CRUX cranks with a length of 90 mm
- Kenda Booster 16 x 2.25" tires
- weight: 6.3 kg without pedals
- minimum inseam length: 41 cm
- recommended age: 4–6 years
- wheel size: 16"
About brand Early Rider
Early Rider is a family-run English company specialising in lightweight children's bikes and balance bikes. What started in a garage at home is now one of the most progressive companies in the children's cycling industry.







































































































