Basic informations
| Category | Children's stools |
|---|---|
| Determination | children's |
| Brand | Ette Tete |
| Catalog number | ETTE-MOWO |
Technical parameters
| Appropriate age | toddlers (1-3 years), preschoolers (3-6 years) |
|---|---|
| Determination children | boys', girls' |
| Color | brown |
| Season | 2026 |
| Material | 15mm birch plywood |
| Height | 51 cm |
| Width | 38 cm |
| Size | uni |
Product description
Elevate your family to the next level with MIIMO®, the height-adjustable Montessori-inspired step stool. This stool is ideal for potty training and beyond, supporting up to 100 kg and suitable for the whole family. Say goodbye to traditional step stools and say hello to MIIMO®!
MIIMO is perfect at any age. But we haven't forgotten about the needs of older toddlers (aged 4+ years) who may have outgrown traditional helper towers. It provides a height boost for comfortable access to the kitchen, bathroom, and any other room. With MIIMO, your child can confidently take on new tasks and experiences, building confidence every day!
MIIMO's large and stable platform is a game-changer for potty training. Thanks to 3 adjustable height positions, side rails for support, and a cleverly rotating platform, it seamlessly adapts to the toilet bowl, making it an ideal companion for younger toddlers learning to use the family toilet.
Versatile - use it in any room where your child needs an extra step.
Multi-functional - children can use it as a step stool or a chair.
Ideal for potty training - a stable and large platform that can be rotated for better alignment with the seat.
Made for family use - tested up to 100 kg, this step stool will help you reach the highest shelves.
Safety - Officially Certified and Safe.
Supports Natural Growth - Children can discover the world around them and learn new skills.
Practical Life Skills - Children learn to wash their hands, chop vegetables, mix dough, and do other small but meaningful things themselves.
Independence - Your children will start doing more and more things without your help.
Technical specifications:
- suitable for children from 18 months +
- material: 15mm birch plywood
- finish: UV paint or water-based varnish
- total height: 90 cm
- total width: 44.5 cm
- depth: 60 cm
- standing platform dimensions: 38 x 40 cm
- adjustable step height (highest): 45 cm
- adjustable step height (lowest): 32 cm
About brand Ette Tete
Ette Tete produces multifunctional Montessori furniture. Their learning towers and climbing frames promote children's independence and motor skills in a safe and beautiful design.







































































































