Basic informations
| Category | Children's stools |
|---|---|
| Determination | children's |
| Brand | Ette Tete |
| Catalog number | ETTE-FOWO |
Technical parameters
| Determination children | boys', girls' |
|---|---|
| Color | brown |
| Season | 2026 |
| Material | 15mm birch plywood |
| Height | 90 cm |
| Width | 44.5cm |
| Size | uni |
Product description
Step’n’Fold Ette Tete is a safe and practical folding step stool for toddlers and children, designed to encourage independence in the kitchen, bathroom, or any other room at home. Thanks to its adjustable height and slim folding design (only 12 cm when folded), it is the perfect space-saving solution for modern families. STEP’n’FOLD is officially certified and tested for safety, and can also be enhanced with accessories such as a safety net, additional support legs, and a double-sided drawing board.
The perfect and compact furniture for active children who want to get involved in everyday activities. It has 2 adjustable height positions, so it will help your child develop independence up to 6 years and beyond!
Safety - Officially Certified and Safe.
Satisfies Curiosity - children can discover the world around them and learn new skills.
Practical Life Skills - Children learn to wash their hands, chop vegetables, mix dough, and do other small but meaningful things themselves.
Fine Motor Skills - the tower helps develop dexterity and precision.
Independence - Your children will start doing more and more things without your help.
Technical specifications:
- suitable for children from 18 months +
- material: 15mm birch plywood
- finish: UV paint or water-based varnish
- total height: 90 cm
- total width: 44.5 cm
- depth: 60 cm
- standing platform dimensions: 38 x 40 cm
- adjustable step height (highest): 45 cm
- adjustable step height (lowest): 32 cm
About brand Ette Tete
Ette Tete produces multifunctional Montessori furniture. Their learning towers and climbing frames promote children's independence and motor skills in a safe and beautiful design.








































































































