Basic informations
| Category | Children's wallets |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | FJALLRAVEN |
| Category | leisure, urban |
| Catalog number | F23780-326 |
Technical parameters
| Color | red |
|---|---|
| Season | 2026 |
| Execution | textile |
| Type | wallet |
| Material | G-1000® HeavyDuty Eco S: 65% polyester, 35% cotton |
| Water bladders | not included |
| Access to the backpack | top entrance, front / side |
| Backpack dimensions | 7,5 x 2 x 11 cm |
| Dimensions | 7.5 x 2 x 11 cm |
| Weight | 54 g |
| Size | uni |
Product description
Practical smaller wallet made of waxed durable material G-1000. Space for cards, coins and folded banknotes. A companion for travel and everyday use. Product from the Kanken Essentials series.
Technical parameters
- main zip compartment
- coin pocket and small outer pocket
- dimensions: 11 x 7.5 x 2 cm
- weight: 54 g
- g-1000 HeavyDuty Eco S: 65% recycled polyester, 35% organic cotton
How to care for your Kanken
About brand FJALLRAVEN
Swedish manufacturer of durable, timeless and functional outdoor equipment in a modern yet traditional Scandinavian design.







































































































