Basic informations
| Category | Children's skis 100 to 120 cm |
|---|---|
| Determination | children's |
| Brand | Rossignol |
| Catalog number | RRNJY02W |
Technical parameters
| Color | black, red |
|---|---|
| Ski length | 100, 110, 120, 130, 140 |
| Category of skis | all-mountain |
| Construction | OVERSIZED SIDECUT, HD CORE, CAP SIDEWALLS, FIBERGLASS, TIP ROCKER, EXTRUDED BASE |
| Season | 2025/26 |
| Model series | Hero |
| Advanced level | sporty |
| Binding | with binding / set |
| Type of ski | carvings |
| Dimensions | 108/68/94 |
| Lengths and radius | 6 m / 100 cm, 7 m / 110 cm, 9 m / 120 cm, 10 m / 130 cm, 12 m / 140 cm |
| Core | HD |
| Binding specification | Look Kid 4 GW B76 Black |
| Weight (pair) | 1.7kg / 120cm |
Product description
The Hero Junior skis are designed to help junior skiers develop a solid foundation. They are lightweight and suitable for beginner to intermediate skiers. A balanced combination of easy turn initiation and confident edge control accelerates learning. Progressive flex that matches the skier's size provides young skiers with easy, comfortable, and intuitive performance.
The skis come with Look Kid 4 GW B76 Black bindings.
Ski parameters:
-
Geometry (cutout):
108-68-94 -
Radius:
6 m / 100 cm
7 m / 110 cm
9 m / 120 cm
10 m / 130 cm
12 m / 140 cm -
Weight (pair without bindings):
1.5 kg / 100 cm
1.6 kg / 110 cm
1.7 kg / 120 cm
1.8 kg / 130 cm
1.9 kg / 140 cm -
Core: MICROCELL CORE
-
Sidewall construction: CAP
-
Rocker: TIP ROCKER
Binding parameters:
- Model: Look Kid 4 GW B76 Black
- DIN/ISO: 0.75-4.5
- Brakes: < 76 mm
- Compatibility: ISO 5355 C, ISO 5355 A alpine and GripWalk® JUNIOR ISO 23223 C, ADULT ISO 23223 A soles
- Weight: 900 g / pair
Technology:
OVERSIZED SIDECUT
OVERSIZE SIDECUT combines deep carving sidecut with wider, modern waist widths, delivering powerful, precise carving grip and edge hold with increased stability and control.
CAP SIDEWALLS
CAP SIDEWALLS construction utilizes a topsheet that rolls from edge to edge (no sidewalls), offering low weight, ease of use, more comfortable skiing, and increased ding resistance.
HD CORE
The revolutionary high-density HD CORE is lighter and more stable than traditional poplar, balancing high-quality dampening, stability, and cushioning with lively, dynamic mobility and power for mixed snow conditions and variable terrain.
FIBERGLASS
GLASS LAMINATES offer more elasticity than carbon and come in various weights and weaves, making them the best choice for customizing flex and torsional resistance.
TIP ROCKER
The skis feature high traditional camber for power and excellent snow feel and on-piste grip, while a moderate tip rocker makes turn initiation easier and quicker.
EXTRUDED BASE
The EXTRUDED BASE offers increased durability for rental/demo use.
Size chart
About brand Rossignol








































































































