Jak obléknout děti na zimu

Taky milujete koukat se na děti na kopci, na svahu – jak řádí ve sněhu, klouzají se a koulují? A rádi byste si jejich fajn zimní řádění užili bez klasických rodičovských otázek: nejste už mokří? Není vám zima, děti? Nebo nejste nepříjemně zpocení? Na rušivé tázání a vnitřní obavy můžete spokojeně zapomenout, my vám teď představíme jednoduchý a přehledný návod, jak správně děti obléknout, aby si nepustili zimu k tělu!

Zimní dovádění bez starostí

Vrstvy jako cibule

Současné chytré materiály parádně fungují ve vrstvách. Základní vrstva umožňuje kůži dýchat a odvádí vlhkost od těla. Úkolem střední vrstvy je především udržovat teplo. A na poslední – vnější vrstvu, zase musí být spoleh co se ochrany proti větru a chladu týká. K tomu vzduch, který zůstává mezi těmito vrstvami, poskytuje další kýžené teplo. Šikovné řešení, že ano? Navíc oblékání ve vrstvách výborně šetří peníze. Jednu vrstvu oděvu totiž vaše dítě může nosit celý rok, nebo minimálně tak dlouho, dokud z ní samo nevyroste. A vy funkční dětský outfit přizpůsobíte (ne)pravidelně měnícímu se počasí pouze přidáváním nebo odebíráním dalších vrstev. A to se vyplatí!


Jseš jednička

Pozor, začínáme! Základní vrstvou správného oblečení do zimy je funkční prádlo nebo termoprádlo, které na rozdíl od běžného oblečení a běžného spodního prádla dokáže odvádět pot od těla. Dítě díky tomu zůstává v suchu, a to i při intenzivní pohybové aktivitě. Kdyby si vaše dcera nebo syn oblékli například klasické bavlněné tričko a při sáňkování či lyžovačce se zpotili, pot by zůstal nasáklý do bavlny, byl stále v kontaktu s dětskou pokožkou, a dítě by pak mohlo velmi snadnou nastydnout. Materiál a odlišný průřez vláken u funkčního prádla a termoprádla však dokáže pot od těla odvést, nechat jej odpařit a dítě může naplno řádit, zatímco zůstává v suchu a teple.

A teď jedna naprosto podstatná rada pro vás rodiče. Aby dětské funkční prádlo nebo termoprádlo skutečně dobře odvádělo vlhkost z celého povrchu těla, musí s ním být v těsném kontaktu. Vybíráte-li dětem funkční prádlo, vybírejte ho vždy tak, aby vašim dětem sedělo těsně na tělo.

Je skvělé, že výrobci dnes svým zákazníkům nabízejí funkční prádlo pro děti v tak nápaditých barvách a pestrých a půvabných vzorech, že už jen vybrat si je pro všechny zábavné. A ne jinak je tomu u nás ve Skibi. V nabídce máme funkční prádlo a termoprádlo jak ze syntetických materiálů (termolite, umělý materiál s chladivým vláknem coolmax), tak z přírodních (merino nebo tencel).

A ještě jedno dost praktické doporučení – oceníte-li maximálně minimální nutnost praní prádla, oblékejte svým dětem termoprádlo právě z merino vlny. Ta nejen pěkně zahřeje, ale má také dobrou antibakteriální ochrana, která zamezuje zápachu, a to skutečně i při častém nošení.
 

Na řadě je teplo

A co přijde na řadu nyní? Tepelný komfort. Následná druhá vrstva dětského funkčního oblečení musí zateplit a chránit před chladem, ale zároveň – z logiky věci – musí vlhkosti umožnit transport z první vrstvy pryč do vnějšího prostředí, kde se tato vlhkost následně odpaří. Protože kdyby se tak nestalo a vlhkost by neměla kam uniknout, dětské termoprádlo by v tento okamžik zcela ztratilo svou požadovanou funkčnost. Dětem proto oblékáme mikiny z materiálů, které jsou nejen teplé, ale i dostatečně prodyšné, jako je fleece (mikofleece, polartec nebo pletený), vlna či softshell, který dokonce může plnit funkci druhé i třetí vrstvy současně.
 

Jdeme do finále

První dvě vrstvy jsme dětem vybrali dobře a teď už nás čeká jen ta závěrečná, ta třetí –  vrchní, od které budeme přísně vyžadovat, aby naše děti ochránila před vnějšími vlivy jako vítr, déšť a chlad. A zase – musí být nejen větru a voděodolná, ale také musí umět odvádět vlhkost z první a druhé vrstvy dětského oblečení do vnějšího prostředí, což už známe a víme, jak funguje. Stejně jako tušíme, že pokud by se tak nestalo, našim dětem v důsledku vlhkého oblečení začne být rázem otravná a nebezpečná zima. 

A jak zjistíme, že je finálová vrstva dostatečně větru a voděodolná? Funkční vlastnosti každého produktu jsou uvedeny na jeho štítku. Tradičně se uvádí vodní sloupec, hodnota prodyšnosti a oděruodolnosti. 

Budete-li vybírat zimní oblečení na hory, doporučujeme vodní sloupec alespoň 10 000 mm, u značky Reima je však běžný parametr 15 000 mm. A i u prodyšnosti platí, čím vyšší hodnota, tím lépe. Za nás ve Skibi doporučujeme 5000, v takovém oblečení už se dá báječně sportovat a přitom být v teple a suchu.

A jak ve vteřině zjistit, jestli je dítěti chladno? Stačí mu dát ruku ke krku. Pokud cítíme chlad, pravděpodobně bude chladno i dítěti. Vyberme mu proto na zimu takovou bundu, kalhoty, overal či kombinézu, které jej udrží v teple za všech okolností. A my jsme rádi, že vám tyto kousky můžeme nabídnout včetně funkčních detailů, kterými jsou reflexní prvky (ty vaše dítě zviditelní za šera a tmy), sněžný pás u bundy (, který zabrání vniknutí sněhu do bundy), příjemný fleecový lem bund u brady, odepínací kšandy u kalhot nebo promyšlená gumička na nohavicích (, kterou se kalhoty přichytí pod botu). Užijte si společně zimu!

Na vrstvení s Petrou



Mohlo by Vás také zajímat:

09.10.2018

Jak vybrat dětskou zimní bundu

Při výběru dětské zimní bundy se zajímejte o její nepromokavost, větruodolnost, míru zateplení, prodyšnost a oděruvzdornost.…

19.10.2024

Jak vybrat dětské zimní rukavice

Rukavice jsou nezbytnou součástí oblečení jak na hory, tak do města. Jaký typ rukavic ze široké nabídky vybrat?

23.10.2024

Jak vybrat dětské oblečení na běžky

Dětské oblečení na běžky vychází z cibulového principu funkčního vrstvení. Pojďme se podívat, jak na to.

08.01.2024

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Úkolem lyžařských brýlí totiž není pouze zlepšit vidění, ale také chránit zrak před UV zářením i mechanickým poškozením.