Jak prát a pečovat o funkční oblečení - prací prostředky, impregnace

Funkční oděvy se v posledních letech oprávněně výrazně prosazují v oblékání dětí. A zatímco dětem přinášejí skvělé užitné vlastnosti, před rodiči vyvstávají otázky, jak o funkční oblečení vlastně správně pečovat. Pojďme se pokusit si na odpovědět.  

Funkční oděvy udržují děti v suchu a v teple. Mezi funkční oděvy patří funkční prádlo (nebo termoprádlo) a membránové oblečení. Funkční prádlo umí odvádět pot od kůže a dítě udrží v suchu. Je to dáno použitím nenasákavého materiálu a tvarem jeho vláken, která mezi sebou vytvářejí kapilární prostory, jimiž vlhkost proudí požadovaným směrem.

Membránové oděvy se používají jako svrchní vrstva, která nepropustí vodní kapky dovnitř, ale umožní odcházet vodní páře ven. Dítě tak v membránové bundě nebo kalhotách nezmokne, ale ani se nezapaří, a to ani během fyzické aktivity. 
 
Vhodné prostředky na praní funkčního oblečení a impregnaci najdete v oddělení prací prostředky, impregnace.

Jak prát funkční oblečení

Nejdůležitější je při péči o funkční oblečení způsob jeho praní, v případě membrán je třeba věnovat pozornost také obnovování impregnace. 
 
Nikdy nepoužívejte běžné tekuté prací prostředky a aviváže! Zanáší membránu a ta pak nefunguje. Podobně mohou zamezit i optimální funkci dalšího funkčního oblečení. 
 
Postup praní
1. Vždy se první podívejte na informační štítek na oblečení a vycházejte z doporučení výrobce
2. Zapněte veškeré zipy. Pozor dejte také na suché zipy, ty musí být také pečlivě zapnuté, jinak mohou poškodit další oděvy v pračce.
3. Otočte oblečení naruby.
4. Použijte doporučené množství speciálního pracího prostředku
5. Perte na 40° nebo menší teplotu, pokud to výrobce oblečení tak doporučuje. 
6. Veškeré oblečení nechte kompletně uschnout.

Jak na funkční prádlo

Funkční prádlo perte v pračce maximálně na 40 stupňů ve speciálním pracím prášku, jako je například Toko Functional Sportswear Care. Kromě termoprádla v něm můžete vyprat i druhou zateplovací vrstvu oblečení, tedy například flísové mikiny. 

Jak na softshell

Na softshellové materiály je nejvhodnější přípravek TOKO Soft Shell Wash. Kromě toho, že účinně odstraní špínu, tak obsahuje aktivní příměsi, které udržují elasticitu a ohebnost, která je pro tento materiál typická. Udržuje a prodlužuje vlastnosti materiálu. Dobře se hodí i na další fleeceové a strečové výrobky, u kterých je důležité udržet elasticitu.

Jak na membránové oblečení 

Vlastní membrána se vždy nachází mezi vnitřní a vnější ochranou vrstvou látky. A právě péče o svrchní krycí vrstvu hraje v péči o membránové oblečení klíčovou roli.

Vodní pára pronikající skrz membránu se totiž musí dostat také skrz tuto vnější vrstvu. Tomu mohou zabraňovat nečistoty nebo nasáknutí vnější vrstvy vodou. Pokud k tomu dojde, často to vyvolá chybný dojem, že je membrána vadná.

Špatný prací prostředek působí na membránu jako špína

Chyba ve skutečnosti bývá právě ve špinavé vnější vrstvě. Tu tedy stačí vyprat a membrána opět bude plnit svou funkci. Důležité však je použít speciální prací prostředek, který na rozdíl od některých běžných nezanechává na tkanině zbytky. Právě tyto zbytky totiž fungují jako špína a ucpávají póry svrchní vrstvy. 
 
Podobně i nevhodný prací prostředek nebo aviváž mohou způsobit problémy. Zanesou mikropóry membrány a ta pak nefunguje.
 
Aby k tomu nedošlo, používejte speciální prací prostředky například Toko ECO Textile Wash, určený pro praní v pračce i v ruce. Prostředek výborně působí i za nižších teplot. 

I membránu je nutné impregnovat

Vnější vrstva kryjící membránu musí být nejen čistá, ale také nesmí nasáknout vodou zvenčí. Nasáklá vrstva totiž opět neumožňuje průchod vodní páry skrz membránu ven. Proto je třeba svrchní vrstvu opatřit vodoodpudivou úpravou, aby dopadající voda na povrchu oblečení tvořila kapky, které sklouzávají dolů. 
 
Kvalitní membránové oblečení má tuto úpravu již z výroby a při správné péči by neměla ztrácet svou funkci. Ta může být narušena opět nečistotami nebo zbytky po vyprání v běžném pracím prášku, ale když pak použijete správný prací prostředek, impregnace by se měla obnovit.
 
Je-li impregnace trvale oslabena dlouhodobým používáním, lze ji obnovit nanesením vhodného prostředku. Takovým je Toko ECO Textile Proof, který obnovuje funkčnost membrán. Pro membránový softshell použijte Toko ECO Soft Shell Proof. Tento prostředek zároveň umí obnovit prodyšnost i elastičnost.
 
Ač se to zdá paradoxní, nebojte se membránové oděvy i funkční prádlo žehlit, jen se přitom nezapomeňte řídit doporučením na našité etiketě. Žehlení nebo zahřátí v sušičce u membránového oblečení navíc zvýší účinnost impregnace. 

Zásady péče o membránové boty

Membránu mají také některé lepší modely dětských bot. Rovněž u nich platí, že rozhodující je péče o vrstvu, která kryje vlastní membránu.
 
Také u bot musí být tato vrstva v čistotě a v suchu. Boty tedy zbavujte špíny nejlépe jen pomocí čistého vlhkého hadříku. Impregnaci obuvi oživíte prostředkem Toko Shoe Proof & Care, který se nejvíce hodí pro boty ze směsi kůže a textilu.
 
Obuv z hladké usně s přírodním lícem ošetřete přípravkem Toko Leather Wax Transparent – Beeswax, impregnací s pravým včelím voskem. 
Silikonová impregnace, například Toko Leather Wax Transparent – Silicon se hodí pro boty, které byly silikonem napuštěny již z výroby.