Jak vybrat dětské běžecké vázání

Při výběru dětského vázání na běžky je třeba věnovat největší pozornost tomu, aby vázání bylo kompatibilní s běžkařskými botami dítěte. Běžkařské vázání se totiž vyrábí ve dvou odlišných systémech a ke každému lze použít pouze odpovídající typ bot na běžky.

Vhodné modely prohlížejte v oddělení Dětská běžecká vázání.

Systémy vázání na běžky

Vázání na běžky může být buď systému Rottefella NNN nebo Salomon SNS. Ani jeden ze systémů není lepší než druhý. NNN využívá dvou vodících lišt pro botu, která logicky musí mít dvě drážky, do nichž lišta zapadne, SNS má pouze jednu vodící lištu a na botě tedy musí být jen jedna drážka.
 
Boty pro vázání typu NNN vyrábí například firmy Fischer, Madshus, Rossignol nebo Alpina. Vázání SNS pak můžete používat v obuvi značek Salomon a Atomic.
 
Pokud má vaše dítko starší lyže, může na nich mít ještě vázání s označením „75“ nebo „50“. Toto vázání rozhodně neodpovídá moderním nárokům na běžecké lyžování, protože nemá žádné vodící lišty a kvůli tomu umožňuje značný nežádoucí stranový výkyv pat. Není výjimkou, že ve vázání „50“ nebo „75“ došlápne při lyžování pata do sněhu mimo běžku. Optimální s těmito zastaralými typy vázání není ani ohýbání nohy v oblasti prstů.
 
Proto je lepší dát přednost systému NNN nebo SNS. Oba systémy jsou k dostání buď s automatickým nebo manuálním zámkem. 

Automatický zámek vázání 

Automatický zámek umožňuje zacvaknout se do vázání pouhým tlakem boty, uvolnění se pak provádí zatlačením hrotu hůlky do vypínacího tlačítka. Při nastupování do lyží ani při jejich snímání tak není třeba se k vázání ohýbat. 
 
Automatický zámek vázání není nejvhodnější zvláště pro menší děti, neboť ty často nedokáží správně zatlačit na botu tak, aby se do vázání zacvakla. Proto výrobci u dětských vázání upřednostňují spíše zámek manuální.

Manuální zámek vázání

V případě manuálního zámku umístíte botu do vázání a zajistíte jí ručním přepnutím páčky.  Uvolnění boty probíhá v opačném pořadí. Tento zámek se lépe ovládá rodiči, který dítěti s nástupem do lyží pomáhá.
 
Manuální zámek vázání je vhodnější také pro mladé závodníky. S automatickým zámkem se totiž při hromadných startech závodů může stát, že někdo ze soupeřů při záběru holí běžci nechtěně vázání otevře.

Montáž dětského vázání na běžky

Montáž vázání je každopádně lepší svěřit odbornému servisu. Při montáži je totiž třeba najít přesně těžiště běžek, poté lyže navrtat (při neodborné manipulaci a bez odpovídajících nástrojů hrozí provrtání lyže skrz) a upevnit vázání a podpatěnku do pozic odpovídajících velikosti běžkařských bot.
 
Výjimkou je vázání Rottefella NNN NIS, které se jednoduše nasazuje na desku již integrovanou v lyži. Tuto montáž zvládne každý a není na ni třeba žádné nářadí.