Jak vybrat dětské zimní kalhoty
Pro základní orientaci v problematice výběru dětských zimních kalhot vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v našich kamenných prodejnách Skibi Kids.
Dětské zimní kalhoty neboli oteplovačky jsou částí oděvu, která je vystavena poměrně značné zátěži a proto musí být přizpůsobena tak, aby jí byla schopna odolávat. Oteplovačky ještě mnohem více než bunda přicházejí do styku se zemí a tím také se sněhem, vodou, ale i blátem na jaře. Proto základními vlastnostmi, které musejí dobré dětské oteplovačky splnit, je nepromokavost a oděruodolnost. Ale to samozřejmě není zdaleka všechno.
Nejdůležitější vlastnosti dětských zimních kalhot
Při výběru dětských zimních kalhot si dávejte pozor hlavně na:
- nepromokavost – kalhoty musí chránit proti sněhu i dešti
- oděruvzdornost – dítě si chce hrát, válet se ve sněhu, klouzat se a ne každé kalhoty to vydrží
- zateplení – oteplovačky se nosí v zimě a musí dítě chránit proti chladu
- větruodolnost - ochrana proti studenému větru, který by dítě mohl rychle prochladit
- prodyšnost – odvod potu, ochrana proti zapaření dítěte
Dětské oteplovačky nesmí promoknout
Děti jsou při svých zimních radovánkách na zemi častěji, než na nohou. Kloužou se, skáčou do sněhu, padají, klečí. Nebo ve sněhu sedí, což jim, pokud je zláká snowboard, vydrží až do pozdní puberty. Oteplovačky se díky tomu dostávají do kontaktu se sněhem, většinou navíc pod tlakem kolen nebo hýždí, a aby přitom nepropustily vodu dovnitř, musejí mít opravdu kvalitní parametry.
Nepromokavost se udává v milimetrech vodního sloupce, pod kterým tkanina ještě nepropouští kapky tekutiny. U špičkových membránových kalhot může dosahovat až 20 000 mm. Možná si řeknete, že se dítě v oteplovačkách nikdy neocitne 20 metrů pod vodou, ale když si klekne do sněhu a váha celého těla bude spočívat na jednom koleni, bude vysoká hodnota nepromokavosti v tomto místě skutečně potřeba, aby vaše dítě zůstalo v suchu. U dětí lze považovat za velmi dobré hodnoty už od 5 000 mm vodního sloupce.
Dětské oteplovačky membránové a zátěrové
Stejně jako bundy, kombinézy a další svrchní části oděvu, také kalhoty jsou vyráběny buď se zátěrem, nebo s membránou. Zátěrové oteplovačky jsou cenově příznivější, ale časem se zátěr opotřebovává a také mají horší prodyšnost a hůře tedy odvádějí pot.
Za dětské oteplováky, které jsou vybavené funkční membránou, si sice připlatíte, ale zase se můžete spolehnout nejen na to, že nepromoknou, ale také na to, že se dítě v takových kalhotách nezapaří, protože budou dobře odvádět pot a dobře dýchat.
Pro časté používání tedy volte membránové kalhoty. Membrán existuje celá řada druhů a poměrně výrazně se liší ve svých parametrech. Nejznámější jsou membrány od firmy Gore (třeba GORE TEX), ale v závěsu za Gore nabízí membrány mnoho dalších firem. Existují i speciální membrány vyvinuté pro dětské oblečení např. Reimatec od finské značky Reima apod.
Pozor si dejte na nákup levných neznačkových kalhot, které někdy bývají jen povrchově ošetřeny proti promokání a po první vyprání začnou propouštět vodu. Pokud vybíráte dětské oteplovací kalhoty a nedozvíte se u nich v obchodě, zda jsou vybavené membránou nebo zátěrem, či jaké jsou jejich technické parametry (nepromokavost, prodyšnost), potom se těmto kalhotám raději vyhněte.
Aby dětské oteplováky byly skutečně nepromokavé, musí být zátěr či membrána doplněny podlepenými švy. Levné výrobky je často nemají a právě přes švy pak dovnitř proniká voda.
Dětské oteplovačky a prodyšnost
Velmi důležitá je pro dětské zimní kalhoty také prodyšnost. Ta udává, kolik gramů vodní páry projde metrem čtverečním tkaniny za 24 hodin. Výrobci nabízejí kalhoty s prodyšností v rozsahu 3000 – 20 000 g/m2/24h.
Vyrobit materiál, který by měl co nejvyšší vodní sloupec i prodyšnost najednou není lehké, protože tyto vlastnosti jdou proti sobě. V praxi se obvykle upřednostňuje kombinace většího vodního sloupce a menší prodyšnosti.
Dětské oteplovačky – zateplení
Dětské zimní kalhoty by samozřejmě měly být řádně zatepleny – vždyť jsou určené do zimních měsíců a mrazivého počasí. Proto musí mít kvalitní teplou podšívku.
Moderní funkční podšívky umí odvádět i pot a bývají poměrně tenké a přitom mají velké izolační schopnosti. Nelekejte se proto hned, že kalhoty nejsou příliš silné. Nemusí to znamenat, že nejsou teplé.
Míra zateplení bývá někdy udávána v gramech. Čím vyšší gramáž tím více zateplené kalhoty.
Dětské oteplovačky a oděruodolnost
Oděruodolnost, neboli schopnost odolávat mechanickému opotřebení oděrem, je sledována prakticky pouze u dětského oblečení. Právě pro dětské zimní kalhoty je to velice zásadní vlastnost. Děti se totiž v kalhotách budou válet po zemi, budou lézt po čtyřech, klouzat se po zadní části těla a podobně. Při všech těchto aktivitách budou oteplováky vystaveny vysoké míře mechanické námahy a odírání. Proto se právě na exponované části kalhot, jako jsou kolena, nebo sedací část, používá ještě odolnější materiál, než na zbytek kalhot. Rovněž bývá u výrobců zvykem, že pokud nabízejí sladěný komplet dětská zimní bunda a dětské zimní kalhoty, jsou kalhoty vyrobeny z odolnějšího materiálu.
Dětské oteplovačky praktické detaily
Při výběru dětských oteplovaček nezapomínejte na některé detaily, které mohou jejich používání zpříjemnit. Mohou to být například šle a zvýšený pás. Obojí je pro děti velmi praktické, neboť zvýšený pás chrání bedra před prochladnutím, šle zase zabrání padání kalhot. Šle by měly v ideálním případě být nastavitelné.
Všimněte si, zda je podšívka nejen dostatečně teplá, ale také příjemná na omak. Lepší modely kalhot mají vnitřní část bezešvou, aby děti nikde neškrábala a byly v ní opravdu jako v bavlnce.
Dobré je, když oteplovací kalhoty mají spodní lem s kvalitní gumičkou nebo stahováním. Používáte-li lyžařské boty, potom dejte přednost volnému vnějšímu spodnímu lemu (případně s krátkým zipem) a gumičkou jen na vnitřním lemu.
Velmi praktické jsou odepínací gumičky (pásky) na nohavicích, které se dají přetáhnout přes chodidlo dítěte nebo přes boty a zajistí, že se kalhoty nebudou vytahovat.
Nepodceňujte vybavenost kalhot reflexními prvky, které zvýší viditelnost a tím i bezpečnost dítěte za horších světelných podmínek, které jsou v zimě poměrně častým jevem.