Jak vybrat dětskou zimní bundu
Dětská zimní bunda představuje svrchní vrstvu funkčního oblékání a jsou na ní kladeny velké nároky.
Musí být větru a voděodolná a zároveň prodyšná, aby dokázala transportovat vlhkost z první a druhé vrstvy do vnějšího prostředí. Na zimu je také nutností, aby bunda byla zateplená a udržela děti za všech okolností v teple.
Dobré je také přihlédnout i k oděruvzdornosti, aby bunda vydržela všechny dětské hry a dovádění.
Pro základní orientaci v problematice výběru dětské zimní bundy vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v našich kamenných prodejnách Skibi Kids.
Dětská zimní bunda – ochrana proti vnějším vlivům
Dětská zimní bunda je ochranou dítěte proti vnějším vlivům. Počasí nesmí dostat žádnou šanci. Z tohoto důvodu musí být bunda nepromokavá, větruodolná, musí zahřát a zároveň by měla být prodyšná. Nepromokavost bundy je zajištěna nejčastěji prostřednictvím tzv. zátěru nebo membrány.
Funkční zimní bundy s membránou nebo zátěrem
Bundy vyrobené tzv. zátěrem jsou spolehlivě nepromokavé, jsou levnější, ale trochu pokulhávají co do prodyšnosti a schopnosti odvádět pot.
Dětské bundy s membránou jsou dražší, ale získáte bundu, která nejenom nepromokne, ale dokáže i „dýchat“ a odvádět pot dítěte. Je to zajištěno díky mikropórům v membráně bundy, kterými neprojde kapka vody, ale pot v podobě páry se jimi bez problémů protáhne a materiál ho odvede od těla dítěte směrem ven.
Pokud vaše dítě bude bundu používat hodně často, je lepší dát přednost funkční membráně. Membrán existuje celá řada druhů a poměrně výrazně se liší ve svých parametrech. Známé jsou například membrány GORE TEX, Sympatex apod. Existují i speciální membrány vyvinuté pro dětské oblečení např. Reimatec od finské značky Reima apod.
Rozhodně se vyvarujte nákupu levných neznačkových bund, někde na tržišti, které nemají ani zátěr, ani membránu, případně není možné zjistit, zda jsou nepromokavé. Tyto bundy mohou být někdy jen povrchově ošetřeny a po prvním vyprání bunda nedokáže odolávat vodě ani sněhu.
Zimní bunda a vodní sloupec
Schopnost bundy odolávat vodě (nepromokavost) poznáte podle údaje označovaného jako vodní sloupec. Nikdy údaj o vodním sloupci nesledujte izolovaně. Vždy se podívejte i na prodyšnost materiálu (viz. níže). Není totiž těžké vyrobit zcela nepromokavý materiál, ale je obtížné (a žádoucí) vyrobit materiál nepromokavý a prodyšný zároveň. Příkladem může být třeba levná pláštěnka, která je 100% nepromokavá, ale také 100% neprodyšná. Pokud si jí oblečete a budete se hýbat, brzy budete úplně propocení.
Vodní sloupec udává výšku vodního sloupce, pod kterou tkanina začne propouštět kapky vody. Za nepromokavou se podle evropských norem považuje tkanina s vodním sloupcem 1 500 mm. V současnosti vyráběné membrány se pohybují v rozsahu přibližně 3 000 – 20 000 mm vodního sloupce. Horní hranice je již určena spíše pro extrémní podmínky a pro běžné používání je nadbytečná. U dětí lze považovat za špičkové hodnoty už od 8 000 mm vodního sloupce.
Prodyšnost
Dalším atributem zimní bundy pro děti je její prodyšnost. Prodyšnost udává, kolik gramů vodní páry projde metrem čtverečním tkaniny za 24 hodin.
Rozsah nabízených prodyšností se podobá číslům uvádějícím vodní sloupec, tedy 3000 – 20 000 g/m2/24h.
Všichni výrobci se snaží vyrobit materiál, který bude mít co nejvyšší vodní sloupec i prodyšnost najednou. Není to ale jednoduché, protože tyto dvě vlastnosti jdou proti sobě. Většinou se proto hledá nějaký kompromis. Zpravidla se upřednostňuje kombinace většího vodního sloupce a menší prodyšnost.
Zimní bunda a podlepené švy
Ještě se vraťme k nepromokavosti dětské zimní bundy. Aby byla zajištěna skutečně taková nepromokavost, jakou uvádí údaj o membráně, je nutné, aby bunda měla podlepené švy. Levné neznačkové bundy je často nemají a právě přes švy pak dovnitř proniká voda.
Dětské zimní bundy – zateplení a Play Layers
Dětská zimní bunda by měla mít kvalitní teplou podšívku, v níž bude teplo a dítě se zároveň bude cítit příjemně. Zimní bundy od finské Reimy navíc disponují systémem Play Layers, tedy možností do bundy pomocí speciálních druků vpínat další vnitřní vrstvy. Oblečení od Reimy je v rámci Play Layers vzájemně kompatibilní napříč typy i velikostmi, takže vzniká nepřeberné množství možných kombinací, což je praktické i zábavné.
Zimní bundy pro děti a oděruodolnost
Oděruodolnost je schopnost dětské zimní bundy odolávat mechanickému opotřebení oděrem. Jedná se o vlastnost sledovanou prakticky pouze u dětského oblečení.
U „dospělého“ oblečení se udává většinou pouze u textilu pro horolezce. Stejně jako je u horolezců jasné, že jejich oděv přijde do častého styku s hrubou skálou a kameny, je u dětí jasné, že se v zimní bundě budou často válet ve sněhu, koulovat, lézt po zemi, sáňkovat, klouzat se po ledě a podobně. Dětská bunda přitom bude zatížena podobně, jako oděv horolezců.
Proto výrobci přikládají oděruodolnosti velký význam a někteří, například finská Reima coby specialista na dětské oděvy do všech podmínek, testuje dětské výrobky tzv. Martindaleovým testem, kdy se po povrchu oblečení otáčí přitlačený brusný kotouč a sleduje se počet otáček, než se textilie prodře.
Podívejte se na naše video na téma Dětské funkční oblékání a vrstvení
Dětské zimní bundy – praktické detaily
Důležité jsou při výběru dětské zimní bundy i některé užitečné detaily. Jedná se například o kapuce, která by měla být vždy bezpečná odepínací pro případ, kdy by se dítě o kapuci někde zachytilo.
Proti sněhu ochrání jednak sněžný pás, který se zatáhne uvnitř bundy a při pádu do sněhu (například na lyžích) se sníh nedostane pod bundu, dále stahování konců rukávů pomocí pružné manžety nebo stahovacího pásku zabrání proniknutí sněhu do rukávů.
Prohlédněte si, jak je řešena část bundy u brady dítěte, kde přichází do styku s pokožkou. Dobré bundy mají příjemný lem s fleecem.
Velmi praktická zejména pro menší děti je také jmenovka ve vnitřní části bundy. Dá se na ní napsat jméno dítěte. Bunda se tak snáze dohledá v případě, že jí dítě zapomene ve školce či škole.
Svou roli při výběru by mělo hrát také řešení a umístění kapes.
Nezapomeňte se přesvědčit, že má bunda kvalitní zipy (například YKK), které vydrží a mají velmi lehký chod, takže manipulace se zipem nečiní problém ani malým dětem.
Bezpečnost dítěte zvýší reflexní prvky na bundě. Díky nim bude dítě velmi dobře viditelné řidiči i za špatného počasí, za deště, mlhy apod. V zimě je brzy šero a reflexní prvky jsou velmi praktické.
Design dětské zimní bundy
Bunda by samozřejmě měla kromě plnění praktických funkcí také dobře vypadat, aby jí dítě rádo nosilo. Na trhu je dnes na výběr nepřeberná řada designů a barev dětských zimních bund, takže si určitě vyberete jak pro chlapce, tak i pro dívky.