Jak vybrat dětské běžky

Běh na lyžích je krásný sport, který není vyhrazený jen pro dospělé. Jde o sportovní aktivitu velmi vhodnou i pro děti.  Na běžkách mohou děti společně s rodiči zažít spoustu zábavy a pěkných výletů v zimním období. 
Běžecké lyžování je možné provozovat celou zimu ve většině českých horských středisek. Když je štěstí na větší sněhovou nadílku, objeví se běžkaři i v nížinách.

Skibi pro vás připravil seriál o tom, jak s běžeckým lyžováním u dětí začít. V prvním díle se zaměříme na to, jak vybrat vhodné běžky pro děti a kdy a jak s běžeckým lyžováním začít.

V dalších dílech si probereme výběr vázání na běžky, bot a holí na běžky a jeden díl seriálu vyhradíme i dětskému oblečení na běžky.

Kdy a jak začít s běžkařením?

U sjezdového lyžování začíná většina rodičů s dětmi ve věku okolo 3 let. S běžkařením je lepší začít o něco později.

Od čtyř let děti dokážou ťapkat na běžkách po rovině. Většinou se přitom ještě neumí sklouznout. Na běžkách spíše chodí. Jde o první pokusy s běžkami na nohou. Někdy se toto seznamování s běžkami odehrává bez běžeckých holí. Vše musí probíhat maximálně zábavnou formou a celá aktivita s dítětem trvá jen po dobu, kdy dítě baví.

Pátý rok dítěte bývá tím nejčastějším mezníkem, kdy se dá s běžkařinou u dětí začít doopravdy. V tomto věku mívá dítě aktivnějších rodičů už zpravidla vztah k lyžování prostřednictvím sjezdových lyží a je schopné svoje pohybové schopnosti dále rozvíjet i v rámci běžeckého lyžování. Koordinace pohybu už je na něco vyšší úrovni. Dítě postupně zvládá do pohybu na lyžích zapojit koordinovaně nohy i ruce. Trénink už u těchto dětí probíhá s běžeckými holemi.

Každopádně úplné začátky u takto malých dětí nejsou zaměřené na výkon. Jde spíše o to, aby si dítě zvyklo na existenci lyží a vyzkoušelo se na nich pohybovat v okolí chaty na rovině. Nejde o běžkaření v pravém slova smyslu, ale o hru s lyžemi na nohou. Dítě se učí chůzi na běžkách, prvnímu skluzu a zapojení rukou s běžeckými holemi do pohybu.

Co se týká začátků, rozhodně neplatí, jak se část rodičů domnívá, že je dobré začínat až ve věku náctiletých. Mladší děti ve věku 5-10 let dokáží skvěle napodobovat své dospělé protějšky.

Zábavnou hrou a kratšími výlety lze i u takto malých dětí rychle rozvinout potřebné pohybové schopnosti i pro běh na lyžích. U malých dětí se rychle rozvíjí ohebnost i obratnost a ne nadarmo se u dětí mezi sedmým a desátým rokem života mluví o „zlatém věku motoriky“. Dovednosti, které si dítě v této periodě osvojí, mu zůstávají do konce života. Dítě je v pozdějším věku dokáže dále rozvíjet. Ve věku náctiletých už z dítěte může být běžkař, který bude na trati zdatně sekundovat svým rodičům.

Jaké vybavení?

Dětské běžky

Nabídka dětských běžek začíná většinou délkou okolo 100 cm. Nejkratší provedení běžek vychází vstříc potřebám nejmenších dětí. Běžky jsou širší, aby poskytovaly dětem potřebnou oporu. Jsou měkké pro lepší odraz a ovladatelnost. Jsou dobře připravené na  lyžaře s menší tělesnou váhou. Vzhledově nejmenší běžky buď napodobují své dospělé protějšky, nebo jsou k mání v dětském provedení třeba s pohádkovými motivy. Váha  běžek je v této kategorii díky své délce a konstrukci minimální.

Drtivou většinu prodaných běžek v této nejkratší kategorii tvoří běžky s takzvaným protismykem neboli „šupinami“. Jde o úpravu, kdy střední část skluznice v odrazové zóně je z výroby upravena tak, že obsahuje lisované nebo vyřezané výstupky, které pomáhají odrazu běžek. Stoupání a pohyb po rovině na běžkách s protismykem je možný bez použití stoupacího vosku, resp. stoupací vosk se u nich nepoužívá. Protismyk funguje poměrně dobře ve většině běžných situací.  

Podobně fungují i moderní skin běžky, které namísto "šupinek" mají ve střední části skluznice vsazený mohérový pás nebo pásy. Tyto typy běžek dětem i rodičům ušetří spoustu starostí, které by jinak měli se správnou kombinací vosku na odraz. Lze je proto velmi doporučit. V nabídce jsou samozřejmě i běžky v klasickém provedení bez protismyku.

Směrem k delším délkám roste nabídka běžek i co do kategorií. Zatímco v nejkratších délkách je možné vybírat jen mezi univerzálními rekreačními dětskými běžkami, v délkách od 130-140 cm už je výběr podstatně širší. Vybírat můžete z běžek pro klasickou techniku, bruslení i kombinovanou techniku. Volbu lze také přizpůsobit výkonnosti dětí a juniorů. K mání jsou běžky od rekreačních, přes sportovní až po juniorské závodní modely. Směrem k vyšší výkonnosti jsou dětské běžky užší a svým krojením i konstrukcí se podobají běžkám pro dospělé.

 

Jakou zvolit délku dětských běžek

Délku běžek je potřeba přizpůsobit především výšce/váze dítěte a zvolenému modelu běžek.

Pro úplné začátky se doporučují pro nejmenší děti běžky v délce o 5 až 10 cm delší než je výška postavy dítěte. U větších dětí se postupně s jejich pokroky volí běžky o 15 až 25 cm delší než je výška postavy dítěte.

U juniorů se vhodná délka rozlišuje i podle techniky běhu. Pro klasiku se volí delší běžky, pro bruslení kratší. Doporučení vhodné délky u těchto specializovaných modelů juniorských běžek se mohou lišit podle jednotlivých výrobců. Například firma Fischer u juniorských běžek určených pro bruslení doporučuje délku o 5 až 15 cm delší než je výška postavy dítěte, pro klasickou techniku potom délku o 10 až 20 cm delší.


S vhodnou délkou běžek vám rádi poradíme a doporučíme vám i vhodný model běžek pro vaše dítě. Nejlepší je v tomto směru navštívit naši specializovanou sportovní pobočku Skibi Kids v rámci naší mateřské prodejny Ski a Bike Centrum Radotín. Potkáte tam přímo experty na běžecké lyžování a máme tam největší nabídku pro bežecké lyžování.

Jak vybrat dětské vázání na běžky

Dříve to bylo s vázáním na běžky o dost složitější. Existovalo hned několik vzájemně rozdílných systémů vázání (50", 75", Salomon SNS, Rottfella NNN...). Každý systém vázání měl rozdílný systém uchycení boty a systémy byly navzájem nekompatibilní. Na rozdíl od sjezdového lyžování totiž nešlo kombinovat všechny boty na běžky se všemi běžeckými vázáními. 

Dnes se situace do značné míry otočila a naštěstí se objevil zcela převažující systémem vázání - boty a to Rottefella NNN. Používají ho ty největší značky jako je Fischer, Rossignol, Madshus, ale dnes třeba i značka Salomon. I tak se při nákupu ujistěte, že máte správné vázání pasující k botám.

Vázání  se vyrábí v provedení s automatickým (click-in, step-in) nebo mechanickým zámkem. Automatický nášlapný „click- in“ systém funguje tak, že se do vázání se upnete jednoduše jen správným našlápnutím boty na zámek vázání. Vázání cvakne a bota je ve vázání upevněná. Uvolnění se provádí zatlačením hrotu hůlek do vypínacího tlačítka na špičce. 
Mechanický zámek funguje tak, že botu umístíte do vázání a zajistíte jí rukou přepnutím páčky zámku vázání. Uvolnění boty z vázání probíhá obdobně, stačí rukou uvolnit páčku zámku vázání. 

Nášlapné provedení je uživatelsky příjemnější, ale pro malé děti není úplně ideální. Ne každé dítě se totiž dokáže samo do vázání zacvaknout. Často je nutná asistence rodičů. Výrobci proto u vázání pro nejmenší děti používají zámek s mechanickým zavíráním, který se asistujícímu rodiči lépe ovládá.

Pro větší děti a juniory už je možné použít vázání s nášlapným automatickým provedením.

U juniorských závodních vázání je znovu standardem mechanický zámek vázání. Důvodem je, že při závodech by mohlo dojít k uvolnění boty z vázání v okamžiku, kdy by v balíku závodníků někdo další omylem píchnul hůlkou na tlačítko uvolnění boty z vázání. 

Kromě systémů NNN (SNS) můžete stále v bazarech občas narazit na starší vázání „75“ (nebo „50“). Tato vázání příliš pro děti nedoporučujeme, přestože jsou nejlevnější. Upevnění běžkařské boty v těchto vázáních není ideální. Špička bot je pro tento systém vybavena třemi otvory, které zapadnou do pinů na vázání. Bota se dále ve vázání zajistí zaklepávacím mechanismem. Hlavním problémem tohoto systému je to, že dovoluje poměrně velkou stranovou vůli paty bot. Vázání ani podrážka bot totiž není vybavena do sebe padnoucími vodícími lištami. Často se stává, že při pohybu pata boty nedošlápne na lyži, ale vedle ní. Také ohýbání nohy v oblasti prstů při každém zvednutí paty je díky konstrukci těchto bot a vázání oproti systémům NNN a SNS výrazně méně komfortní.

 

Montáž běžeckého vázání

Montáž vázání bylo dříve nutné svěřit výhradně odbornému servisu. To dnes naštěstí není už potřeba. Většina běžek už z výroby dorazí do prodejen vybavená integrovanou destičkou "s kolejničkami", na kterou lze vázání jednoduše nasunout a zajistit. Často je také možné následně měnit pozici vázání na destičce, což je užitečné, když je potřeba změnit těžiště lyže podle toho, jak dítě roste nebo se mu mění tělesná váha.

Všechny běžky ze Skibi Kids obdržíte vždy s namontovaným vázáním, abychom vám to maximálně ulehčili. 

Pokud náhodou narazíte na lyže bez možnosti takto snadné montáže systémového vázání, potom je potřeba teprve zajít do lyžařského servisu. Montáž probíhá nalezením těžiště běžek, navrtáním lyží, upevněním vázání a podpatěnky s přihlédnutím k velikosti bot na běžky. Ve Skibi Kids v Radotíně můžete využít skiservisu v naší mateřské prodejně Ski a Bike Centrum Radotín.

Články

22.10.2024

Na běžkách s dětmi II.díl - vybíráme boty a hole

V článku se dozvíte, na co dát pozor při výběru a jaké dětské boty a hole na běžky se v současnosti nabízí.

22.10.2024

Na běžkách s dětmi III.díl - vybíráme dětské oblečení na běžky

Projdeme si různé varianty oblečení podle věku dítěte, a jak ho správně obléci, aby mu nebyla zima a bylo pěkně v suchu.

19.10.2024

Jak vybrat dětské zimní rukavice

Rukavice jsou nezbytnou součástí oblečení jak na hory, tak do města. Jaký typ rukavic ze široké nabídky vybrat?

08.01.2024

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Úkolem lyžařských brýlí totiž není pouze zlepšit vidění, ale také chránit zrak před UV zářením i mechanickým poškozením.