V posledním díle běžkařského seriálu se budeme věnovat dětskému oblečení na běžky. Projdeme si různé varianty oblečení podle věku dítěte. Ukážeme si, jak správně dítě na běžky obléci, aby mu nebyla zima a bylo pěkně v suchu po celou dobu výletu na běžkách.

Oblečení na běžky pro nejmenší děti do 4-5let

Oblékání nejmenších capartů, kteří se s běžeckým lyžováním teprve seznamují, a jejichž aktivita se koncentruje na první krůčky s lyžemi na nohou po rovině, se trochu liší od běžných běžkařských zásad oblékání. U nejmenších dětí je nejdůležitější dítě udržet maximálně v teple.  Nepočítá se s několikahodinovým pro dítě fyzicky náročným výkonem daleko od chaty. Jde spíše o hru s lyžemi na nohou.

Nejvděčnějším oblečením jsou proto dětské overaly, které ochrání před pronikáním sněhu a také bývají nejteplejší. Ideální je přitom overal s membránou, která dýchá, chrání před větrem a přitom nepropustí vodu a sníh dovnitř. Pod overal je nejvhodnější, spíše než punčocháče nebo klasické dětské bavlněné body. Funkční prádlo udrží dítě v suchu a odvádí pot pryč od těla. Mezi prádlo a overal je možné v případě největších mrazů dítě přiobléci fleecovou vrstvou v podobě fleecové mikiny a/nebo fleecových kalhot.

Na ruce patří nejmenším dětem delší rukavice zabraňující pronikání sněhu pod manžetu rukávů a na hlavu potom kukla nebo teplá čepice.

Oblečení na běžky pro děti nad 5let

Při volbě vhodného oblečení na běžky je potřeba si uvědomit, že běžecké lyžování je fyzicky podobně náročná aktivita jako běh nebo jízda na kole. Navíc probíhá za chladného zimního počasí na horách. Je proto potřeba dbát na vhodně zvolené oblečení, aby dítě na jednu stranu nemrzlo a na druhou stranu zase nebylo příliš nabalené. Obě varianty jsou špatně.

Namísto jedné nebo dvou extra teplých vrstev je proto vhodnější zvolit více tenčích funkčních vrstev. Lze tak rychle a operativně reagovat na změny počasí a i dítě je na běžkách mnohem pohyblivější.

Oblečení o něco větších dětí se tak více blíží běžkařskému oblečení pro dospělé.

Při oblékání mějte na dobré paměti i to, že děti nevěnují téměř žádnou pozornost tomu, zda jsou dost nebo málo oblečené. Když hlásí, že je jim zima, bývá už pozdě. Je potřeba je aktivně hlídat. Při zastavení nebo při ochlazení je přioblékat a naopak při větší fyzické aktivitě jednu vrstvu dítěti odložit do batohu nebo ledvinky.

Při oblékání je dobré začít vespod první funkční vrstvou dětského termoprádla, které odvede pot od těla a zajistí tělu i základní tepelný komfort. Prádlo by rozhodně nemělo být bavlněné. Propocené bavlněné prádlo při zastávce na běžkách dítě studí a dítěti v takovém prádle hrozí rychlé prochladnutí. Aby funkční prádlo fungovalo, mělo by být dítěti na tělo.  Je dobré kombinovat dlouhé spodky s trikem s dlouhým rukávem. Od věci není také varianta funkčního trika s malým stojáčkem.

Do druhé vrstvy je u dětí možné kombinovat jednu nebo dvě funkční mikiny z fleecu nebo jiných funkčních umělých materiálů. Druhá vrstva oblečení má zejména izolační funkci, ale i ona se stará o transport potu směrem od těla. Míra zateplení se liší podle gramáže oblečení. Je dobré mít v záloze jednu teplejší a jednu tenčí mikinu.

Třetí poslední svrchní vrstva se stará o ochranu proti nepřízni počasí. Chrání dítě před větrem, sněhem nebo deštěm. Za tímto účelem je na trhu celá škála bund s menším či větším zateplením a různým poměrem prodyšnosti a nepromokavosti. Bundu lze na běžkách s úspěchem kombinovat i s vestičkou, která dále dítě zateplí a chrání i před profouknutím. V teplejším počasí se dá vestička prohodit za bundu a může spolu s mikinou tvořit třetí vrstvu oblečení.

Na nohy patří běžkařské kalhoty. Pro děti se vyrábí zpravidla volné provedení běžkařských kalhot s tenčí podšívkou. Tyto kalhoty je možné podobně jako běžkařské bundy s úspěchem u dětí využívat i pro další sportovní aktivity od podzimu až do jara.

Co na hlavu?

Na běžky by děti rozhodně neměly vyrazit bez pokrývky hlavy. Čepice je dobré na výlet vzít dítěti ideálně dvě. Jednu dát dítěti na hlavu a druhou mít na výletech v rezervě v batohu nebo ledvince. Čepice se pak dají po propocení, nebo podle počasí prohazovat.

Ideální je kombinovat u dětí tenkou běžeckou čepičku pro chvíle větší fyzické aktivity s tlustší zateplenou čepicí do většího mrazu nebo do menší fyzické aktivity. V teplejším počasí je možné použít i čelenku.

U čepicí i čelenek jsou plusem čepice vybavené ochranou proti profouknutí (Windstopper, Nowind, Windbloc apod.), nebo zateplením na úrovni čela. Ku prospěchu věci může být ve větších mrazech i provedení čepice nebo čelenky s překrytím uší.  

Na krk je možné do chladného počasí zvážit fleecový nákrčník. Podobnou službu odvede i spodní funkční prádlo se stojáčkem nebo mikina se stojáčkem.

Velmi populární u dětí i rodičů jsou v posledních letech i dětské bezešvé šátky (H.A.D., Buff apod.), které je možné podle uvázání použít jako nákrčník, šátek na hlavu, nebo z nich udělat něco na způsob kukly. Tyto šátky se vyrábí v nepřeberném množství designů včetně dětských motivů a jsou k dispozici i v zimním zateplenějším provedení.

Alternativou do skutečných mrazů je dětská kukla, nebo dětská kukla v kombinaci s čepicí.

Co na ruce?

Na ruce patří pro běh na lyžích  rukavice. Narozdíl od sjezdového lyžování se pro běžkařinu používají o něco tenčí běžkařské rukavice pro jistější úchop běžeckých holí.

Podobně jako u čepice lze u dětí doporučit vozit s sebou jedny rezervní rukavice navíc.

U nejmenších dětí se většinou začíná nejteplejšími palcovými rukavicemi, i když je to na úkor úchopu hůlek. U starších dětí se potom používají klasické běžecké víceprsté rukavice, nebo do chladnějšího počasí tříprsté „klepeta“, ve kterých je o něco tepleji.

U malých dětí bývá bohužel nabídka specializovaných běžkařských rukavicí značně omezená, často je nutné použít tenčí dětské sjezdové rukavice nebo malé dámské velikosti běžkařských rukavic.

Co na nohy?

Na závěr nesmíme zapomenout na nohy. Běžkařské boty bývají zateplené a chrání i proti promoknutí, ale i tak je potřeba zvolit vhodné ponožky.  

Do běžkařských bot by dítě mělo mít oblečené ponožky se schopností odvádět pot a nohy izolovat před chladem. Opět nejsou doporučené bavlněné ponožky. Ideální jsou moderní ponožky které využívají umělé materiály nebo vlnu. Nabídka dětských funkčních ponožek je dnes naštěstí už dobrá a většina větších výrobců má jeden nebo více vhodných modelů funkčních ponožek pro děti.

Použít jde buď speciální běžkařské ponožky, případně lze použít i jakékoliv jiné funkční ponožky, třeba lyžařské podkolenky, které pak děti mohou nosit i na sjezdovku.
Kdo chce mít opravdu jistotu, může dětem přidat přes boty na nohy i běžkařské návleky, které dále chrání před pronikáním sněhu do bot a pod manžetu kalhot.

Závěr

Toto byl poslední díl seriálu „Na běžkách s dětmi“.  Doufáme, že vám celý seriál pomohl se trochu v nabídce běžeckého oblečení zorientovat.

Přestože ze strany výrobců se nabídka dětských běžek a dětského oblečení na běžky už pozvolna rozšiřuje, tomuto sortimentu se věnuje jen minimum obchodů. Ve Skibi Kids v Radotíně nebo ideálně v naší mateřské specializované běžkařské prodejně Ski a Bike Centrum Radotín se tomuto sortimentu věnujeme a rádi pomůžeme s výběrem vhodné dětské výbavy na běžky.

Mnoho krásných zážitků na běžkách s dětmi Vám přeje medvídek Skibi!

Články

22.10.2024

Na běžkách s dětmi I.díl vybíráme dětské běžky

Běh na lyžích je krásný sport. Skibi pro vás připravil seriál o tom, jak s běžeckým lyžováním u dětí začít.

22.10.2024

Na běžkách s dětmi II.díl - vybíráme boty a hole

V článku se dozvíte, na co dát pozor při výběru a jaké dětské boty a hole na běžky se v současnosti nabízí.

09.10.2015

Jak vybrat dětské termoprádlo

Dětské funkční prádlo vybírejte podle způsobu užití (letní/zimní aktivity, vnitřní/venkovní aktivity, sportovní/civilní…

21.10.2024

Jak vybrat dětskou bundu

Kvalitní bunda je klíčovou součástí dětského šatníku. Chrání a umožňuje užívat si venkovních aktivit v každém ročním období.