S dětmi s radostí na kole

Na jaře roku 2021 vnikla série podcastů, které jsme živě vysílali na aplikaci Clubhouse. Povídali jsme si o dětech a tématech, co řeší každý rodič. V tomto díle jsme si povídali o cyklistice s dětmi. Sdíleli jsme zkušenosti několika rodičů, jaké mají finty a doporučení jak děti přivést k cyklistice a jakou pořídit výbavu. Padlo i několik moc pěkných tipů na cyklistické výlety s dětmi.

Cyklistika s Martinem „Cyklodady“ a Honzou Cvachovcem

Kdy a jak s dětmi na kole začít?

První dětská kola, která se prodávají jsou 12", což je údaj udávající průměr ráfku kola. Ta navazují na dětská odrážedla, která jsou takovou vstupní branou do dětské cyklistiky. Začátky na kole není dobré uspěchat. Dítě musí být dostatečně motoricky zdatné, aby zvládlo kolo ovládat, vnímat rychlost a odhadovat vzdálenosti. To bývá tak nejdříve ve 2,5 letech, spíše kolem 3 let věku dítěte. Přitom je skvělé, když dítě před tím projde průpravou na odrážedle. Přechod na kolo je pak pro něj daleko snazší. Umí udržet rovnováhu, ví jak zrychlit, brzdit a zvládne se na kole naučit bez postranních balančních koleček, které jen zbytečně přidávají kolu na váze.

Výběr prvního kola

Pro výběr prvního kola je důležitá výška dítěte. Musí pohodlně dosáhnout ze sedla celou plochou chodidla na zem, aby při sestupování bezpečně došláplo ze šlapek na terén. To mu dodá pocit stability a jistoty. Také nad trubkou rámu by měla být mezera 2-3 centimetry, aby se o ní dítě při sestupování bolestivě nepraštilo. Když je dítě vzrůstově menší a nedosáhne zcela nožkami na terén ani na nejmenším kole, můžeme výšku kola snížit podfouknutím pneumatik. Pokud začínáme se starším dítětem, tak se musí začít s adekvátně větším kolem. Pro 4 leté dítě je určené už kolo s průměrem 16".

Aby kolo nějakou chvíli vydrželo a mohlo s dítětem růst, musí být nastavitelné. To znamená, že se u něj dá nastavit výška, případně i vzdálenost řídítek od jezdce a také výška sedla. Důležitým parametrem při výběru je váha. Začínající 3 letý jezdec váží zhruba 13 kilogramů, přičemž některá 12" kola s postranními kolečky mohou dosáhnout až na 9 kg. Dítě tak nemá šanci takové kolo zdatně ovládat a jízda je pro něj velmi náročná. Na lehčím kole se mu naopak snadno rozjíždět, lehce vyjede i kopec a je celkově spokojenější. Což je přesně to, co jako rodič chcete. Lehké kolo je benefit pro všechny zúčastněné. 

Co pro 10 letého syna?

Děti v tomo věku už často vyrůstají z kategorie dětských kol. Většinou jezdí na 24" kolech, ale už zvládnout i dospělá 27,5" kola s malou rámovou geometrií. Je tedy lepší koupit rovnou lehčí dospělé kolo s menším rámem, protože dítěti déle vydrží.

Jsou dětská kola jen treková?

Ne. Pro výběr spávného typu je třeba si uvědomit, kde budete jezdit. Když to bude jen cyklostezce, pak můžete volit užší pláště bez výrazného vzorku a subtilnějším rámem. Od velikosti 20" se dělají i silniční kola, ta jsou však jen na kvalitní asfaltové stezky, rozhodně s nimi nelze jet do terénu. Většina dětských kole je univerzílních, taková kombinace mezi crossovým a horským modelem. Nemají odpruženou vidlici. Nepočítá se tedy s tím, že budou skákat v lese, ale lesní cesta s kořeny, park nebo cyklostezka je ideální.

Jak se kolo kupuje?

Kolo je vždycky nejlepší si v obchodě vyzkoušet. Můžete si udělar předvýběr dvou tří modelů podle tabulek na internetu. Na Skibi.cz máme i online chat a zákaznickou linku, kde jsme schopni vám doporučit vhodné alternativy. A pak si na místě na kolo sednout a vyzkoušet si ho. Ne všechna kola a modely jsou vystavené na prodejně, tedy na internetu je nabídka větší. Navíc umíme kola postavit i na přání.

Jaké vybrat ochranné pomůcky? 

Úplné gró výbavy je cyklistická helma. Nečekané pády jsou totiž ve většině případů na ruce a na hlavu. Tedy helma určitě musí být. Další jsou pak cyklistické rukavice. Staší děti, které chtějí na kole více blbnout, zkoušet skoky nebo technické ježdění, by si měly doplnit chrániče loktů, kolen a vyztužené kalhoty v oblasti kyčlí, aby se při pádu neodřely. Ale pro většinu cyklistů, které mají kolo jako zdroj relaxace, zážitků a objevování, stačí helma a rukavice.

U helmy je třeba vybrat správnou velikost, aby dobře seděla na hlavě. Na výletě v ní trávíte půl dne, musí tedy dobře větrat i sedět. Většina helem je nastavitelná, není tedy problém, aby dítěti vydržela delší dobu. Naučte se helmu dobře nasazovat a utahovat. Přední štít musí být nasazen do půli čela a helma se nesmí na hlavě „vrtět“. Pozor i na životnost helem, děti s ní často někam hodí, a tak je třeba jí kontrolovat. Po větším nárazu je třeba koupit novou, protože může být uvnitř prasklá, což nemusí být vidět. Pravidelně kontrolujte, zda helma dobře sedí. Když dítě vyroste z kola, velmi pravděpodobně už vyrostlo i z helmy.

Nemusíte ale zůstat jen u základní výbavy. Pořídit můžete dětské funkční cyklistické dresy a vypolstrované kalhoty, které zážitek z výletu zpříjemní. V dresu se nebudete tolik potit a do praktické kapsy na zádech se vejde i svačinka. Díky kolhotám polstrovaným v oblasti hýždí se pojede pohodlněji i na dlouhém výletě.

Ve Skibi máme i krásné tématické dresy s postavičkami fretek, medvídka Skibi i kočky Amelíny z pohádek Medvídka Skibi, které si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiotéce. 

Průprava dětí na terén

Aby děti nabyly jistoty a zkušenosti s náročnějším terénem, hupy a klopenými zatáčkami, procvičily si techniku jízdy, vezměte je na pumptrack. Přitom není na místě si myslet, že je to jen zábava pro kluky. Holky to baví také a moc si to užívají. Jeden vyloženě dětský pumptrack máme u naší prodejny v Radotíně, zde si zajezdí malé i větší děti. Takových drah různých úrovní je po celých Čechách spousta. Trénink na pumptracku je na technice jízdy rychle znát. Velmi to doporučujeme všem trénovat.

Je možné si kolo půjčit v půjčovně podobně jako v zimě lyže?

Ano, podobně jako ve sjezdovém lyžování, máme ve Skibi pro děti i nabídku půjčení kol. Půjčovné je na různě dlouhá období, jak na týden, tak třeba na celou cyklistickou sezónu. S půjčením vám odpadá spousta starostí, nemusíte se kolo přes zimu uskladňovat, neřešíte následný prodej a koupi nového. Dokonce máme i krátkodobé půjčení na několik hodin, můžete si tak udělat výlet do krásného okolí Radotína nebo jen zajezdit na našem pumptracku. V současné době je kol v důsledku mezer ve výrobě, přetíženosti mezinárodní dopravy a dalších faktorů málo. O půjčovnu je velký zájem a tak je máme pro letošní rok skoro všechna rozpůjčovaná.

Cyklo-tábory

Ve Skibi pořádáme již od roku 2018 příměstké cyklo-tábory pro děti od 6 do 12 let. Pro velký zájem jsme se letos vypsali dva termíny. Jsou to týdenní tábory v přímětském režimu, což znamená, že děti jdou odpoledne domů. Jeden den se přespává. O děti se starají instruktoři, zapálení cyklisté, kteří s nimi jezdí na výlety a trénují cyklistické dovednosti. O dobré jídlo se starají kuchaři z Velo Restuarantu, což rodiče dětem závidí :-) 

Děti se rozdělí podle výkonnosti do tří skupin. Nikdo se tedy nemusí bát, že by nestačil nebo ostatní brzdil. Starší se vyřádí náročnější jízdou a zábavou na lesních stezkách, ti menší se v pohodlném tempu přesouvají z hřiště na hřiště se zastavením na svačinky. 

Jsou nějaké aplikace pro dětské cyklisty?

Velmi populární je aplikace Strava, což je multisporovní aplikace na měření trasy, převýšení, času jízdy, má i gamifikační prvky, kdy se můžete porovnávat s kamarády. Kolik kdo ujel, jaký máte kde rekord apod. Určitě bude starší děti bavit, které na kole jezdí více. Není třeba mít telefon přidělaný na řídítkách, stačí ho mít v kapse nebo batohu. Pro menší děti může být zajímavý základní cyklocomputer, kde uvidí jak jedou rychle a kolik našlapaly kilometrů.

Telefon při ruce zafunguje jako pomoc v situacích, kdy dítě špatně zabočí a ztatí se. Rodič ocení, že se mu dovolá. Není tedy od věci ho brát s sebou.

Co děti a nášlapy?

Nášlapy mají nesporné výhody, když s nimi umíte jezdit. Nehrozí, že vám noha zklouzne z pedálu, a umožňují efektivnější záběr. Jsou dobré pro starší zkušené děti nebo výkonnostnější cyklisty. Pro menší děti je lepší jezdit bez nich. Navíc na nášlapy je třeba mít tretry a ty se v malých velikostech nevyrábějí. Naopak, když dítě jezdí ve volných botách, dává mu to jistotu a pro výuku techniky je to prospěšnější než fixní pedály.

Tipy na cyklovýlety s dětmi

  • Rujána v Německu nabízí nejen moře i příjemný terén a klima na cyklistiku s dětmi – například mys Arkon a národní park Jasmund.
  • Třeboň, kde je všude rovinka a každou chvíli občerstvení a hřiště a moc příjemné stezky v lese bez aut. Jen tedy lépe mimo sezónu, kdy je tam opradvu hodně cyklistů.
  • Single track Pod Smrkem s koupáním, kempem a zázemím
  • Karlštejnsko, kde je příjemná cyklostezka po rovině podél řeky Berounky. Stezka začíná už v Praze, ideální nástupní místo je Radotín, kam se pohodlně dopravíte vlakem. Dojet můžete až do Berouna, odkud jezdí vlak zpět do Prahy. Cestou se můžete vykoupat v řece a v Karlštejně navštívit zoo.
  • Lednicko-valtický areál také nabízí příjemnou rovinu a spoustu zpevněných lesních stezek ve stínu. Navíc je zde i nespočet památek a cílů.

 

 

Články

09.09.2024

Jak vybrat dětské kolo

První jízda na kole patří mezi důležité milníky v životě každého dítěte. Pomůžeme vám vybrat to správné.

08.04.2021

Jak začít s dětmi na kole - podcast Skibi Kids na Clubhouse

Každý týden se scházíme v aplikaci Clubhouse a povídáme si o dětech. V článku si můžete přečíst, o čem jsme si povídali v…

16.01.2024

Letní příměstské cyklo-tábory Skibi 2024

Na kole to umím rozjet stejně jako mí cirkusoví kolegové a jelikož jezdím nerad sám, sháním nějaká medvíďata co mě na letním…

09.08.2024

Jak vybrat dětskou cyklistickou helmu

Správně zvolená helma může zachránit život vašeho dítěte při nehodě nebo pádu.