Trendy ve funkčním oblékání - Skibi Kids na Clubhouse 13. a 27. 4. 2021
V úterý 13. 4. 2021 proběhla v aplikaci Clubhouse již čtvrtá Skibi Kids roomka tentokát na téma funkčního oblékání a jak děti obléknout do nepohody. Naše zkušenostmi nabitá Petra sdílela své znalosti o funkčních materiálech a popsala spoustu tipů na konkrétní oblečení. Máme radost, že se debaty daří a zaznívají skutečně zajímavá témata. A protože jsme si o funkčním oblékání povídali i 27.4., najdete všechny tipy v následujícím článku.
V naší Skibi Kids roomce se zaměřujeme na tipy na krásné knihy, hračky, výlety, aktivity, zajímavý program pro děti a povídáme si o všem dalším, co se točí okolo rodičovství a dětí.
Aplikace zatím funguje jen pro uživatele telefonů iPhone a je potřeba mít pozvánku. Tu vám rádi pošleme, stačí se nám ozvat na dotazy@skibi.cz.
A o čem jsme si povídali?
Rady a tipy Petry Tiché na funkční oblékání
Jak obléknout děti do aprílového počasí?
Vrstvení
Princip vrsvení je základem nejen pro sportovce, ale i naše, děti, které vrcholové výkony podávají každý den i ve školce. Při venkovních aktivitách se zpotí a bylo by jim nepříjemné být po celý den ve vlhkém oblečení. Vrstvení se někdy přirovnámá k principu cibulky, kdy můžeme podle aktivity, kterou právě děláme, buď přibírat nebo naopak odkládat určitý typ oblečení, aby nám bylo příjemně. Pravidlo tedy je, volit spíše více tenčích vrstev než jednu silnou. Protože spíše odložíme jednu tenkou bundu, pod kterou máme mikinu, než silnou, pod níž jsme jen v tričku s krátkým rukávem. Základem správného vrstvení je udržet tělo v teple a suchu.
Vrstvy jsou 2 až 3 podle aktuálního počasí a aktivity. První vrtsva je úplně u těla. Jejím úkolem je udržet dítě v suchu, odvádět pot do dalších vrstev. Druhá vrtsva se stará o tepelný komfort, typicky mikina, kterou volíme tenčí nebo silnější podle venkovní teploty. Třetí vrstva je ta nejsvrchnější – bunda, kalhoty, overal, kombinéza – a ta nás chrání před rozmary počasí, tedy větrem, deštěm, sněhem apod.
Aby vrstvy oblečení správně fungovaly, msejí být všechny z funkčních materiálů. Pokud si vezmeme balvněné tričko, které funkční není, nebudou nám svou funkci plnit ani další vrstvy. Protože bavlna vlhkost neodvádí od těla pryč.
První vrstva
Typickou první vrstvou je funkční prádlo nebo termoprádlo (pojem „termo“ neznámená, že oblečení hřeje, ale vyzdvihuje jeho funkční vlastnosti). Jeho hlavním úkolem je dobře odvádět pot a udržet nás v suchu. Zahřátí má na starosti až druhá vrstva. Termoprádlo se vyrábí jak ze syntetických (termolite, umělý materiál s chladivým vláknem coolmax), tak přírodních materiálů (merino, tencel). Liší se i různou gramáží. Chceme-li zahřát malé dítě, které se vozí jen z kopce dolů a nahoru jej na sáňkách táhne rodič, je lépe zvolit vyšší gramář, jakou má třeba merino vlna. Termoprádlo je dobré vybírat tak, aby dítěti padlo dobře na tělo. Nepořizovat jej větší, aby mohlo dobře plnit svou funkci. Odvoz vlhkosti zajišťují speciální vlákna a technologie pletení látky.
Tip od tatínků: pro zimní výpravy je neocenitelné prádlo z merino vlny, protože zahřeje a i po delším nošení není cítit potem.
Druhá vrstva
Od druhé vrstvy očekáváme, že zajistí tepelný komfort a transportuje vlhkost od první vrstvy dále do třetí. Ideálním materiálem k zahřátí je fleece, který se nabízí v různém zpracování a gramážích dle míry zateplení – mikrofleece, polartec nebo pletený. Můžeme použít i softshell, který dokáže plnit funkci druhé i třetí vrstvy současně.
Třetí vrstva
Třetí vrstvu jako bundu, overaly, kalhoty vybíráme podle toho, jaké funkční parametry od ní očekáváme. Nakolik chceme, aby byla nepromokavá, větruodolná a, oděruodolná. Další podstatnou vlastností je míra zateplení. Tedy zda pořizujeme bundu na zimu nebo do jarních teplot. Podstatné je nezapomenout na funkční detaily jako jsou:
- reflexní prvky, které dítě zviditelní za šera a tmy
- sněhový pás u bundy, který zabrání vniknutí sněhu do bundy
- odepínací kšandy u kalhot
- gumička na nohavicích, kterou se kalhoty přichytí pod botu
Vrstvy dále doplňujeme doplňky jako čepicemi, nákrčníky, které tepelný komfort dále zlepšují.
Tip od tatínků: do zimního počasí, na hory je neocenitelný overal pro malé i větší děti, do 10 let. Skvěle se s nimi pak dovádí ve sněhu, který jim nezaleze pod oblečení a nezkazí zábavu.
Membrána a zátěr, je v tom rozdíl?
Je dobré si říci, co si od třetí vrstvy slibujeme. Svcrhní vrstva nás chrání před nepřízní počasí a zároveň zajišťuje, abychom se nespotili a cítili se komfortně. Proto není dobré běham například v pláštěnce, která nás sice dokonale ochrání před deštěm, ale absolutně „nedýchá“ a způsobí, že se notně zpotíme. Membrána je tenoučký film, lze si jej představit jako igelit, který je mikroporézní. Jsou v něm zcela miniaturní dírky kónického tvaru. Jejich funkce je, že nepropustí vodu shora dovnitř. Zátěr je spíše náhražka membrány. Jedná se o polyuretanovou vrstvu, která je nanesena z vnitřní strany svrchní látky a má tu nevýhodu, že její parametry nepromokavosti a prodyšnosti jsou mnohem nižší než u membrány. Navíc zátěr svou funkci časem ztrácí. Membrána je daleko trvanlivější, vydrží spoustu sezón. Tedy i když je pořizovací cena oblečení s membránou vyšší, vydrží nám déle a investice se určitě vyplatí.
Jak zjistíme, nakolik je bunda nepromokavá a prodyšná?
Funkční vlastnosti každého produkty jsou uvedeny na jeho štítku. Uvádí se vodní sloupec, hodnota prodyšnosti a třeba i oděruodolnosti. Pokud to produkt uvedené nemá, rozhodě se obraťte na prodejce, aby vám je sdělil. To, jak je bunde nepromokavá, zjistíme z čísla vodního sloupce. Platí zde, čím vyšší hodnota, lím lépe. Dostatečná hodnota nepromokavosti je již od 5 000 mm vodního sloupce. Taková bunda postačí na jakýkoliv výlet ven, kdy třeba i hodinu proprší. Když budeme vybírat oblečení na hory, do více zátěžového počasí, pak je lepší volit hodnotu alespoň 10 000 mm vodního sloupce. U Reima oblečení je běžný parametr 15 000 mm.
U prodyšnosti opět platí, čím vyšší hodnota, tím lépe. Číslo udává schopnost materiálu odvádět pot od těla, tedy jak moc „dýchá“. Z technickéo hlediska hodnota představuje kolik gramů páry se může odpařit přes metr čtvereční látky za 24 hodin. Zde jsou dostatečně kvalitní hodnoty od 5 000. V takovém oblečení se dá sportovat a přitom být v teple a suchu.
Co je to oděruodolnost a proč se o ní zajímat?
Oděruodolnost je schopnost látky odolat namáhání, což je u dětskéko oblečení podstatný parametr. Děti rozhodně nezacházejí s oblečením v rukavičkách. Hrají si v písku, lezou po stromech, jezdí po břiše na haldě písku, často padají a vystavují látku zátěži. Test oděruoodolnosti probíhá odíráním látky o brusný kotouč ve vysokých otáčkách. V momentě, , kdy dojde k prvnímu narušení látky, se stanoví počet otáček, které materiál vydržet bez poškození. Oděruodolnost se tedy udává otáčkách. Udává se, že oblečení pro motorkáře má v průměru parametr oděruodolnosti 30 000 otáček. Ne všechny značky hodnotu oděruodolnosti uvádějí. U Reima oblečení je uvedena vždy a pohybuje se na hodnotách až 80 000 otáček. Proto Reima oblečení tolik vydrží a při pořizování můžeme počítat s tím, že jej další děti podědí.
Jak obléknout 3 až 6 leté dítě ven do aprílového počasí?
Do počasí, které je vrtkavé a teploty nám šplhají a padají od 5 do 15 °C, je dobré jako první vrstvu volit termoprádlo. Mimochodem termoprádlo není jen na zimu. Je to kus oblečení, který využijete celoročně. Umí totiž hezky regulovat teplotu a odvádět pot. Navíc Reima má řadu funkčního prádla s krásnými printy, které jsou sladěné s kolekcí a vypadá jako krásné tričko. Například prádlo Taitoa je z velmi příjemného přírodního materiálu, který je kombinací vlny merino a tencelu, což je vlákno z eukalyptu. Z vnitřní strany je na dotek hedvábný tencel a ze svrchní strany je merino vlna. Při výběru prádla je všeobecně dobré si jej osahat z té vnitřní strany, protože merino se někdy může jevit jako hrubší nebo kousavější vlákno. Není třeba se nechat odradit, na těle budete mít jemnou rubovou přízi. Kdo preferuje umělá vlákna, pak máme doporučení na materiál Termolite, z něhož je celoroční termoprádla Lani v líbivých barvách. Protože počasí není už tak chladné, postačí si z této první vrstvy obléci jen tričko.
Přes tuto první vrstvu je ideální mikina z fleecu, opět ne až tak zateplená, spíše ze středního mikrofleecu jako je Toimiva v barvách pro kluky a holky. Tato mikina je ze systému Play Layers, což ocení především maminky předškolních dětí. Play Layers znamená, že je oblečení doplněné o patentky pro spojení jednotlivých vrstev. Typicky mikiny a bundy. Dítě si tak rovnou obléka dvě vrstvy najednou, což je pro něj snazší a hlavně nemůže jednu z nich někde zapomenout.Jako svrchní vrstvu bychom volili membránovou bundu ideálně opět v systému Play Layers, aby ji bylo možné sepnout s mikinou. Bunda Fasarby má vodní sloupec 15 000 mm/m2 a prodyšnost 8 000 g/m2/24, což jsou skvělé funkční vlastnosti. V této bundě bude dětem příjemně i v opravdu špatném počasí. Jako kalhoty máme doporučení na velmi populární softshellový model Kuori s vysokými funčkními parametry, které svým sřihem dobře padnou menším dětem. Jsou v pase i na nohavicích do gumy.
Při chladnějším počasí je dobré ještě sáhnout po čepici, která outfit skvěle doplní. Do jarního počasí je ideální tenčí čepice Tanssi z organické bavlny s elastanem, která je oboustranná. Děti si tak mohou vybrat jeden den celobarevnou stranu a druhý den stranu s potiskem.
Jak obléknout školáka na sportovní trénink
Děti, které se více hýbou potřebují již jiné spodní prádlo. Jeho úkolem totiž bude hlavně odvést pot, nikoli zahřát. Pro takové situace máme z designu a funkčnosti značky Reima vyzkoušené prádlo Cepheus, které je tenké, z velmi jemného materiálu a opravdu funkční. Skvěle odvádí pot. Do aktuálního počasí postačí si obléknout ze setu jen tričko. Pokud je někdo raději v teple, můžeme dát i spodní díl prádla a přes něj trenírky. Jinak bychom doporučili jemné a strečové kalhoty Luotan z recyklovaného polyesteru s elastanem. Ideální druhá vrstva jsou mikiny stejného materiálu Funtsi s kapucou přes hlavu nebo Luonteva na zip. Zatímco oblečení pro menší děti je střihově jednotné, tedy unisex, oblečení pro starší děti je již tvarem i barvou rozdělené pro holky a kluky.
Pokud je tepleji, pak na trénink stačí spodní prádlo, strečové kalhoty a mikina. Je ale dobré si sebou do batohu vzít ještě třetí vrstvu, pro případ, že by začalo foukat nebo pršet. Letošní novinkou je sportovní bunda Nivala, která je skvěle funkční. Má membránu s parametry 15 000 mm vodního sloupce a prodyšnost 8 000. Outfit můžeme doplnit kšiltovkou s funkčního materiálu.
Neměli bychom zapomenout ani na dobrou funkční obuv. Reima má v nabídce mnoho membránových modelů, na sport jsou skvělé například Luontu.
Co když úzkostlivě dbáme na „teplý krk“?
Spousta lidí je citlivých na chlad v oblasti krku a halí se do různých šál a nákrčníků. Ve Skibi máme v nabídce nákrčníky jak od značky Reima, tak vlastní Skibi Collection. Jsou v různých materiálech, které volíme podle toho, zda jdeme v létě na túru na hory, kde bude jen trošku foukat, nebo do náročnějších povětrnostních podmínek. Na letní výlet nám stačí bavlněný tunelový nákrčník, který se navléká přes hlavu. Je dobré nákrčníky vyzkoušet, protože děti mohou být na určité materiály citlivé a nemusejí jím být pohodlné. Na zimu jsou pak skvělé merino a fleecové nákrčníky, například Bjorn nebo Legenda, které se zapínají na suchý zip a není tedy problém jej nasadit i ve chvíli, kdy je už dítě oblečené v helmě.
Krk můžeme zahřát i kuklou, která se obléká pod helmu. Pro puběrťáky, kterým se zdá nošení nákrčníku jako „trapné“ lze zvolit mikinu, jako je třeba Funtsi, která je u krku zvýšená a chrání jej.
Co máme ve Skibi pro vodomily?
Pro vodomily, kteří vyběhnou ven, kdykoli prší a skáčou v loužích, je ideální speciální oblečení Rain Wear – kalhoty, bundy, kabátky, rukavice, ergonomicky střižené kloboučky s krempou do deště ze speciální zcela nepromokavé látky. Většina modelů je nezateplených, myšlených na jarní a letní odbodbí, do podzimních plyskanich a začínající zimu jsou v nabídce i kousky vytepleneé fleecem. Když dítě oblékneme do tohoto speciálního oblečení od hlavy až k patě, nandáme jim holínky a pod boty navlékneme pásek kalhot, můžeme je v klidu vypustit do louží a vodních radovánek. Reima navíc nemá ve svém oblečení žádné nebezpečné látky jako ftaláty ani PVC.
Oblečení je ošetřeno úpravou proti špíně a vodě – DWR, což znamená, že se špína nezažírá do látky a stačí jí otřít vlhkým hadrem. Není třeba oblečení hned dávat do pračky. Tato čistě přírodní DWR úprava není jen na oblečení do deště, ale i ne veškerém svrchním oblečení od Reimy – membránových a softshellových bundách a kalhotách.
Pokud jdeme na výlet do hor, kde nechceme, aby nás zaskočil potok nebo lehký déšť, pak je lepší membránové oblečení, které je více prodyšné. A samozřejmě zvolit membránové boty, protože s mokrými botami se necítíme pohodlně a mohli bychom se nastydnout. Reima má membránové boty do všech ročních období. A mnoho z nich se dá i prát. Pokud máte dítko, kterému se nožky potí, pak je vhodné do bot nosit funkční ponožky (merino, bambusové aj.), aby se vlhkost odpařovala přes vrstvy ven a dítěti nebyla zima.
Oblečení proti komárům – Anti-Bite
Reima má celou kolekci Anti-bite = proti kousancům od komárů, od klíšťat, včel, vos i vším. Odpuzující účinek má v oblečení látka na bázi beta alaninu, což je aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v potravinách. Toto oblečení Reima má už třetím rokem a je velmi oblíbené, má totiž i UV ochranu 50+. V kolekci jsou bundy, kalhoty, kloboučky, ponožky, trička i mikiny. Tedy když půjdete do lesa, je ideální si vzít mikinu a dlouhé kalhoty. Do horkého počasí pak třičko a kraťasy a holou pokožku ošetřit přírodním repelentem. Ty ve Skibi máme v nabídce také, pod příznačným názvem Pan Klíšťák a Pan Komárek.
Kolekce Mumínci
Mumínci jsou finský literární poklad. A protože Reima z Finska pochází a svými kolekcemi odráží tradice a kulrutní bohatství své země, má již třetím rokem řadu oblečení pro miminka s něžnými printy krajin s Mumínky. Pro letošek je dokonce tato řada rozšířená až do batolecí velikosti a rozšířená na více typů oblečení (vel. 104).
Jak je to s údržbou a praním membránového oblečení?
Velkou výhodou je, že Reima oblečení je velice snadno udržovatelné. Spousta produktů má vodě a špíně odolnou úpravu čiště na přírodní bázi, díky níž můžete bundu zacákanou od špinavého bláta otřít vlhkým hadříkem a špína steče. Když už přijde na praní, pere se úplně normálně většinou na 40 °C a můžeme jí dát do sušičky, kde se působením tepla opět obnoví vodě a špíně odolná úprava. Toto funkční oblečení je tedy velmi nenáročné na údržbu.
Tip od tatínků: většina praček má speciální outdoor program, který je na praní funčního oblečení ideální, je šetrný k membránám a zátěrům.
Je možné funkční oblečení dědit?
Určitě sama Reima počítá s tím, že se bude oblečení dědit. Řada produktů má cedulky na jména s několika řádky, aby se mohly připisovat další děti, které oblečení zdědí. Reima oblečení opravdu velmi vydrží, z naší zkušenosti jej dědí sourozenci v rodině a následně se dá ještě prodat. Skibi například má vlastní Facebookovou skupinu Skibi Bazar, kde si maminky prodávají věci mezi sebou. S Reimou nemusíte mít strach oblečení používat, jejím mottem je, aby děti mohli být venku za jakéhokoli počasí a rodiče nebyli nuceni říkat:„nelez po zemi, neválej se v blátě...“. S Reimou se nemusíte bát, že si děti oblečení zničí.
Jaké má Reima velikostní kolekce?
Reima se specializuje jen na děti. Je to značka, která vznikla v roce 1944, a proto má tak skvěle vycizelované střihy i materiály, že dětem sluší a sedí. Každým rokem přichází s novinkama a vylepšeními. Kolekce začínají od miminek velikostmi 50 – 80, což je kolekce Newborn. Pak navazuje kolekce Toddlers s rozsahem velikostí 74 – 98, Kids 92 – 140 a Junior 104 – 164. Kolekce jsou dvakrát ročně, na podzim/zima a jaro/léto. Všechny kolekce jsou spolu designem tématicky i barevně provázané, dá se tedy krásně sladit oblečení pro sourozence různých velikostí i pohlaví. Reima oblečení je svým číslováním trochu větší, než je standard. Je to proto, aby dítěti oblečení déle vydrželo a mělo dost místa pro pohyb. Děti rostou skokově a Reima chce garatovat, aby oblečení dětem vydrželo celou sezónu.
Jednotlivé kolekce – Newborn, Toddler, Kids, Junior – se od sebe liší střihem. Například overal ve velikosti 122 má úplně jiný střih než kombinéza pro miminka. Tvar Reima přizpůsobuje fyziognomii a pohybu dětí v daném věku. Miminko má dlouhé tělo, kratší ručičky a nožičky, nosí plínku. Může se nám tedy zdát, že je kombinéza přes oblast zadečku příliš široká. Reima ale počítá s tím, že miminka se plazí, sedí a lezou, a proto potřebují oblečení, které je nebude v pohybu omezovat a bude jim dobře sedět. Větší děti již mají končetiny delší, a tak i kombinézy mají oproti tělu delší nohavice a rukávy. Reima nedělá dětské věci zmenšením dospělých střihů. Pro každý věk má přesně uzpůsobené modely.
Další Skibi Kids Clubhouse
Na další Skibi Kids Clubhouse se můžete těšit v úterý 27. 4. 2021 ve 20:30h. Kdo nemá zatím pozvánku na Clubhouse, má telefon iPhone, ať nám napíše na dotazy@skibi.cz a my mu pozvánku pošleme.
Těšíme se na setkání!